Raport Specjalny. Horyzonty Bankowości 2020. Finanse: Gromadzenie zapasów

BANK 2020/03

Banki tworzą rezerwy na frankowiczów. Już zgromadziły spore fundusze na obsługę ewentualnych roszczeń kredytobiorców, które mogą powstać w wyniku wygranych przez nich procesów.

Raport Specjalny

Banki tworzą rezerwy na frankowiczów. Już zgromadziły spore fundusze na obsługę ewentualnych roszczeń kredytobiorców, które mogą powstać w wyniku wygranych przez nich procesów.

16 stycznia 2020 r. w Raporcie bieżącym nr 2/2020 znalazł się zapis o temacie: Utworzenie istotnej rezerwy na walutowe kredyty hipoteczne. Jego treść brzmiała „Zarząd Banku Millennium SA (Bank) informuje, że zdecydował w dniu dzisiejszym utworzyć rezerwę na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi w wysokości 150 mln zł, która wpłynie na wynik Banku przed opodatkowaniem za IV kw. 2019 r.”

Tworzenie rezerw

Nie jest to jedyny na rynku tego typu krok podejmowany przez zarządy banków, a spowodowany wyrokiem Europejskiego Trybunału w sprawie kredytów tzw. frankowych.

Biuro Prasowe Idea Banku informuje, że „bank nie posiada żadnych aktywów związanych z kredytami frankowymi. Choć nie jesteśmy objęci tzw. dużym wyrokiem TSUE, jednakże oczywiście dostrzegamy znaczenie zagadnienia rezerw na kredyty w CHF dla sektora bankowego. Wielowątkowość i złożoność każdej ze spraw powoduje, że muszą być one rozpatrywane przez sądy indywidualnie, co sprawia, że wyroki nie są łatwe do przewidzenia.”

Z ogólnie dostępnych w prasie informacji wynika, że działające na naszym rynku banki utworzyły rezerwy na ryzyko przegranych spraw o franki w wysokości ponad 1,3 mld zł. Jak czytamy w blogu „Subiektywnie o finansach” – „Wartość tworzonych przez banki ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: