Raport Specjalny: Nowe wyzwania prawne dla branży

BANK 2015/04

Lepiej już było – tymi słowami można podsumować najnowsze propozycje zmian prawnych w zakresie zarządzania wierzytelnościami. Nadmierne zliberalizowanie zasad ogłaszania upadłości konsumenckiej, ograniczenie możliwości wyboru komornika sądowego, wreszcie populistyczne ataki na instytucję bankowego tytułu egzekucyjnego – co stało się już niepisaną tradycją w każdym roku wyborczym – wszystkie te zjawiska zdają się wskazywać na jedno: na nowe rozwiązania prawne wspierające wierzycieli w walce o należne pieniądze raczej nie mamy co liczyć – przynajmniej w tej kadencji parlamentu.

Karol Jerzy Mórawski

Nowe rozwiązania legislacyjne wpłyną również na obrót wierzytelnościami oraz działalność podmiotów profesjonalnie trudniących się windykacją. Pamiętać należy, że polski sektor windykacji funkcjonuje na zasadach ogólnych. – W przeciwieństwie do rozwiązań legislacyjnych funkcjonujących w różnych krajach europejskich nie mamy prawa, które reguluje naszą działalność, zatem te zasady, według których działamy, podlegają różnym przepisom – kodeksu cywilnego, karnego, ale przede wszystkim różnym przepisom szczegółowym – przypomniał podczas kwietniowej edycji Forum Zarządzania Wierzytelnościami Piotr Badowski, prezes Polskiego Związku Windykacji. W jakim stopniu nowe rozwiązania mogą wpłynąć na skuteczność działań na rzecz odzyskiwania wierzytelności?

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: