Raport Specjalny: Papierek lakmusowy?

BANK 2019/01

Leszek Czarnecki na rozmowę z przewodniczącym KNF zabrał ze sobą cztery urządzenia elektroniczne, które miały utrwalić przebieg spotkania: trzy dyktafony i kamerę. „Szumidła” w gabinecie Marka Ch. skutecznie zneutralizowały cyfrowe dyktafony, tylko jeden z nich nagrywający na zwykłą taśmę magnetyczną zarejestrował spotkanie. Kamera w długopisie była wyłączona, więc nie widać „1%” prowizji dla prawnika, co – jak twierdzi prezes Getinu – zostało zapisane na wizytówce pokazanej Markowi Ch. Informacja o zapisku „1%” na kartce opiera się jedynie na słowach bankiera, bo nie zachowała się także owa feralna kartka papieru.

„Bankier Leszek Czarnecki oskarża szefa KNF: 40 milionów złotych i nie będzie kłopotów” – tak aferę KNF ujawniła „Gazeta Wyborcza”. Wyposażony w podsłuch miliarder poszedł na spotkanie z Markiem Ch., szefem KNF. Ten miał zaoferować przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za gigantyczną łapówkę. Z opublikowanych nagrań wynika, że po wejściu Czarneckiego do gabinetu szefa KNF ten spytał, czy bankier ma przy sobie telefon, uprzedził, że ma urządzenia antypodsłuchowe, które zakłócają sygnał telefonów i urządzeń elektronicznych. Czarnecki – według „GW” – miał mieć przy sobie aż trzy dyktafony oraz kamerę. Zadziałało tylko jedno urządzenie nagrywające dźwięk.

System wibroakustyczny

Szef KNF mówił, ż...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: