Raport Specjalny: Przyszłość branży windykacyjnej należy do największych

BANK 2015/04

Windykator nie zabiera, a odzyskuje. Celem profesjonalisty jest zaspokojenie roszczeń klienta w możliwie jak największej części. Kondycja dłużnika, w teorii, ma znaczenie drugorzędne. W praktyce - to ona obecnie jest najważniejsza w procesie odzyskiwania wierzytelności.

Windykator nie zabiera, a odzyskuje. Celem profesjonalisty jest zaspokojenie roszczeń klienta w możliwie jak największej części. Kondycja dłużnika, w teorii, ma znaczenie drugorzędne. W praktyce - to ona obecnie jest najważniejsza w procesie odzyskiwania wierzytelności.

Polskie prawodawstwo wbrew pozorom jest stosunkowo liberalne, m.in. ze względu na łatwość wpisania dłużnika do określonego rejestru, czy też istnienie e-sądu. Biorąc pod uwagę bardzo korzystne dla dłużników przepisy o upadłości konsumenckiej, firmy windykacyjne stają przed trudnym wyzwaniem, które zdeterminuje ten biznes na najbliższe lata.

Branża windykacyjna musi szukać nowych rynków, a to nie wyklucza ekspansji – w tym zagranicznej. Nowe portfele klientów, to również nowe wyzwania w zakresie poznania kultury prawnej innych państw. To w oczywisty sposób przekłada się na wzrost kosztów działalności. Chyba nikt nie ma też wątpliwości, że sektor czekają lata konsolidacji. Niebawem liczyć się będą tylko te firmy, które stać na skup portfeli długów nadających się do windykacji, a to – z uwagi na nowe przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej – wcale nie będzie takie proste.

W grudniu 2014 r. w życie weszły nowe przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej. Jej najważniejsza cecha to uwolnienie od długów dłużnika, a nie zaspokojenie roszczeń wierzyciela – sąd będzie mógł zadecydować o umorzeniu niektórych zobowiązań. Pierwszeństwo będzie miał interes dłużnika. W skrajnych przypadkach możliwe będzie nawet zachowanie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: