Raport Specjalny: Wizerunek kontra warunki makroekonomiczne

BANK 2015/04

Rynek windykacyjny w Polsce jest stosunkowo młody, rozwija się bowiem dopiero od dwóch i pół dekady. Mimo to uważa się, że jest to rynek dojrzały, o dużej liczbie profesjonalnych podmiotów oferujących swoje usługi. Niestety doświadczenia początku lat dziewięćdziesiątych powodują, iż społeczny wizerunek branży windykacyjnej wciąż jest negatywny, ale w opinii badaczy zapotrzebowanie na usługi tego typu będzie rosło.

Grzegorz Sławiński

Niewiele jest pogłębionych badań społecznych na temat rynku windykacji w Polsce. Nieliczne opisują bardzo szczegółowo wybrane aspekty dotyczące branży i są bardzo często przeprowadzane przez same firmy windykacyjne. Jedną z ciekawszych prac, jaką można znaleźć w ramach ogólnodostępnych publikacji, są badania przeprowadzone kilkanaście miesięcy temu przez firmę SAF S.A. wśród przedsiębiorstw z terenu całej Polski, niebędących jej klientami. Badania pokazują, co myślą polscy przedsiębiorcy o dłużnikach i windykacji, a także, jak polscy przedsiębiorcy postrzegają firmy windykacyjne.

Opóźnienia płatnicze

Z analizy wynika, że problem opóźnień płatniczych dotyczy niemal trzech czwartych (73 proc.) ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: