Raport Specjalny. Zarządzanie Wierzytelnościami: Zarządzanie wierzytelnościami dojrzewa

BANK 2017/02

Współpraca podmiotów zajmujących się wierzytelnościami z sektorem bankowym jest zasadniczą sprawą dla rozwoju rynku. W najbliższym czasie będzie się ona zacieśniać, a banki w swojej działalności będą wykorzystywały wyspecjalizowane podmioty windykacyjne – przekonuje Piotr Badowski, prezes zarządu Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami, w rozmowie z Marcinem Złochem.

Krótka historia rynku zarządzania wierzytelnościami

W latach 90. ubiegłego wieku powstały w Polsce pierwsze firmy windykacyjne, w tym szeroko rozpoznawana przez rynek firma Kaczmarski Inkasso. 2002 r. przyniósł równie kluczową inicjatywę zrzeszenia firm z branży. Wówczas powstał Polski Związek Windykacji, dziś Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami. W 2003 r. pojawiły się pierwsze oferty ubezpieczeń należności, a na rynek po raz pierwszy weszły firmy zagraniczne, jak Coface, Eos, Intrum Justitia. W latach 2005–2010 powstały pierwsze fundusze sekurytyzacyjne, ruszyła sprzedaż wierzytelności bankowych, dynamicznie rosła sprzedaż i outsourcing windykacji wierzytelności bankowych, powstały także Biura Informacji Gospodarczej. Między rokiem 2014 a 2015 rozpoczęła się, znamienna dla branży, sprzedaż wierzytelności hipotecznych.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: