Raport – Spokojny początek tygodnia w oczekiwaniu na sprzedaż detaliczną z US

Finanse i gospodarka

W czasie poniedziałkowej sesji obserwowaliśmy na rynku małą zmienność odpowiadającą ubogiemu kalendarzowi wydarzeń makroekonomicznych.

W czasie poniedziałkowej sesji obserwowaliśmy na rynku małą zmienność odpowiadającą ubogiemu kalendarzowi wydarzeń makroekonomicznych.

Po zeszłotygodniowym teście poziomu 1.3415 na parze EURUSD, początek tygodnia przyniósł zwrot w kierunku silnego dolara. Uczestnicy rynku zdają się dyskontować możliwość ograniczenia programu QE już na wrześniowym posiedzeniu (17-18 września). O takiej możliwości mówiło w zeszłym tygodniu trzech członków FED, w tym szef FED z Chicago, Charles Evans uważany do tej pory gołębia, czyli zwolennika kontynuacji dotychczasowej bardzo luźnej polityki monetarnej.

Na rynku pojawiły się dodatkowo spekulacje, iż Grecja może potrzebować dodatkowej pomocy już w 2014 roku. W takim otoczeniu rynkowym dolar amerykański pozostawał mocny osiągając maksimum swojej siły względem wspólnej waluty na poziomie 1.3280.

130813.raport.01.550x

 Dzisiejszą sesję zaczęliśmy w okolicy 1.3290, by po lepszym od oczekiwań indeksie sentymentu ZEW w niemieckiej gospodarce (42 pkt. w stosunku do prognozy 40 pkt.) wzrosnąć do poziomu 1.3316. W dniu dzisiejszym uwaga inwestorów koncentruje się na amerykańskich danych o sprzedaży detalicznej w lipcu. Jeśli potwierdzą się oczekiwania analityków (prognoza 0,3% m/m) lipiec będzie czwartym z kolei miesiącem wzrostu sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Dobre dane mogą stanowić silny argument dla członków FED za ograniczeniem programu QE już na wrześniowym posiedzeniu. Tym samym mogą umocnić dolara.

W zeszłym tygodniu obserwowaliśmy kiepskie nastroje na giełdzie tokijskiej oraz spadki indeksu Nikkei. W takim toczeniu rynkowym jen umacniał się zarówno względem euro (minimum EURJPY na poziomie 127,93), jak i względem dolara (minimum dla pary USDJPY w okolicy 95,79). Dziś rano poznaliśmy lepsze dane na temat zamówień w japońskim przemyśle maszynowym (wzrost o 4,9% r/r w stosunku do prognoz 2,4%). Lepsze dane przełożyły się na wzrosty na indeksie Nikkei, który zakończył notowania na +2,57%. Pod wpływem lepszego sentymentu doszło do odwrócenia ostatnich tendencji na parach jenowych. W dniu dzisiejszym rosły również notowania par EURJPY osiągając lokalne maksimum na 130,47 oraz USDJPY, gdzie kurs przetestował poziom 98.11.

130813.raport.02.550x

Tomasz Brach
Easy Forex Trading Ltd.

Udostępnij artykuł: