Raport Windykacja Należności: Banki stawiają na outsourcing?

BANK 2016/04

Miniony rok upłynął pod znakiem ogromnych zmian na rynku wierzytelności. Banki zaczęły bowiem sprzedawać portfele przeterminowanych kredytów hipotecznych.

Miniony rok upłynął pod znakiem ogromnych zmian na rynku wierzytelności. Banki zaczęły bowiem sprzedawać portfele przeterminowanych kredytów hipotecznych.

Marcin Wroński

To zupełna nowość. Mówiło się o tym co prawda od kilku lat, jednak najprawdopodobniej dopiero likwidacja bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) przyczyniła się do uruchomienia tego procesu. Przez cały 2015 r. pojawiały się komunikaty o sprzedaży przez banki portfeli wierzytelności hipotecznych o wartości kilku miliardów złotych.

Banki niechętnie dzielą się informacjami, jak duże portfele przeterminowanych wierzytelności są w ich posiadaniu, a docelowo zostaną sprzedane firmom windykacyjnym. Widać jednak wyraźnie, iż kredyty hipoteczne zaczynają stanowić coraz ważniejszy odsetek sprzedawanych długów. Dotychczas polski rynek windykacyjny bazował głównie na wierzytelnościach masowych. Wynikało to z łatwości standaryzacji, wycen, a jednocześnie poziom wcześniej uzyskiwanej rentowności na produktach masowych ułatwiał obrót takimi portfelami. Z drugiej strony – hipoteki są dla banków bardzo wrażliwym obszarem, jakiekolwiek ryzyko dotyczące reputacji może je kosztować znacznie więcej, niż wyniosłyby ewentualne korzyści wynikające z zlecenia windykacji takich należności.

Zysk dla wszystkich

Można spotkać się z opinią, że przekazanie przeterminowanej należności do firmy windykacyjnej jest korzystne zarówno dla banku, jak i dla klienta. Egzekucja komornicza, na której bazował bankowy tytuł egzekucyjny, była najdroższą i najmniej przyjemną formą spłaty długu. Firmy windykacyjne, które stosują polubowne metody odzyskiwania długu, pozwalają na negocjowanie spłaty i są zdecydowanie bardziej skłonne do kompromisu.

Rynek wart kilka miliardów

Jednak ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: