Raport z rynku nieruchomości – I kwartał 2014 r.

Finanse i gospodarka

Około 64 proc. polskich mieszkań z rynku wtórnego, oferowanych w I kwartale 2014 roku do sprzedaży, miało ponad 13 lat, reszta to lokale wybudowane po roku 2000.

Około 64 proc. polskich mieszkań z rynku wtórnego, oferowanych w I kwartale 2014 roku do sprzedaży, miało ponad 13 lat, reszta to lokale wybudowane po roku 2000.

Najwięcej lokali ponad trzynastoletnich proponowano do sprzedaży w Opolu  - 80 proc. całej oferty rynkowej w tej lokalizacji oraz w Lublinie i Białymstoku - 79 proc. wszystkich ogłoszeń w tych miastach. Na drugim biegunie był Kraków, gdzie około 45 proc. całej oferty sprzedażowej mieszkań na rynku wtórnym dotyczyło lokali, których wiek wynosił maksymalnie trzynaście lat oraz Rzeszów - 44 proc. oferty w I kwartale.

W przypadku budynków z cegły ich wytrzymałość szacowana jest na przynajmniej 90 lat, budynków o ścianach żelbetowych na około 100 lat. Jednak ostateczna wytrzymałość budynku w głównej mierze zależy od sposobu korzystania z lokalu.

Jeśli chodzi o strukturę sprzedaży mieszkań ze względu na ilość pokoi to dominowały we wszystkich analizowanych miastach mieszkania 2- i 3-pokojowe. Najwięcej mieszkań jednopokojowych na rynku wtórnym w I kwartale oferowano w Krakowie - 13 proc. całej oferty kwartalnej w mieście. Wrocław był miastem, gdzie oferowano najwięcej mieszkań 2-pokojowych - 44 proc. całej oferty kwartalnej w mieście. W Lublinie oferowano najwięcej mieszkań 3-pokojowych - 41 proc. Lokale większe niż 3-pokojowe najczęściej występowały w ofercie szczecińskiej - 21 proc.

W strukturze oferowanych do sprzedaży w I kwartale 2014 roku domów widać - wzorem poprzednich okresów - że najwięcej ogłoszeń dotyczyło domów wolnostojących. Miastem, gdzie oferowano najwięcej takich domów było Opole - 88 proc. całej oferty domów z tego miasta. Wśród domów szeregowych - najwięcej oferowano ich w Gorzowie Wielkopolskim - 13 proc. W warszawskiej ofercie domów występowało 35 proc. ofert domów z zabudowy bliźniaczej - najwięcej w całej Polsce.

Ze względu na rodzaj sprzedawanych działek, w Polsce dominują działki budowlane. Średnio stanowią one 3 oferty w poszczególnych województwach. Najwięcej - aż 93,4 proc. takich parceli oferuje się w województwie opolskim. Co nie powinno dziwić - najwięcej działek o charakterze rekreacyjnym było sprzedawanych w województwie warmińsko-mazurskim - 9,9 proc. Województwo zachodniopomorskie dominowało z ofertą działek rolnych - 27,2 proc. całej oferty w tym województwie. W województwie pomorskim oferowano najwięcej działek usługowych - 4,1 proc.

- Z pośród 20 ogólnopolskich banków, w I kwartale 6 banków poprawiło swoje oferty w stosunku do IV kwartału 2013r., 11 banków pogorszyło oferty, natomiast 3 banki nie zmieniły swojej oferty dla kredytów hipotecznych. Należy dodać, że poprawa warunków nastąpiła głownie w bankach udzielających kredytów hipotecznych w mniejszej skali. Średnia wysokość marży dla ostatniego dnia I kwartału dla 20 ogólnopolskich banków wyniosła 1,69 proc. (przy założeniu kredytu na 300tyś zł, posiadania 20 proc. wkładu własnego oraz skorzystaniu z najbardziej popularnych promocji) - mówi Tomasz Majer z Feniks Finanse.
- Banki nie walczą o klienta, czego potwierdzeniem jest ich znikoma aktywność promocyjna skoncentrowana na tym produkcje, a także regularne pogarszanie się oferty - dodaje Tomasz Majer.

Cały RAPORT można pobrać tutaj.

Źródło: Dom.Gratka.pl

 

Udostępnij artykuł: