Raporty: Rynek mieszkaniowy w Polsce w trzecim kwartale 2015 r.

FN 2015/10-12

Trzeci kwartał przyniósł jedną dużą zmianę w funkcjonowaniu rynku mieszkaniowego: od września weszły w życie nowe zasady obowiązujące w programie Mieszkanie dla Młodych. Wsparciem objęte zostały także transakcje na rynku wtórnym, a bardziej liczne rodziny uzyskały możliwość większej pomocy.

Trzeci kwartał przyniósł jedną dużą zmianę w funkcjonowaniu rynku mieszkaniowego: od września weszły w życie nowe zasady obowiązujące w programie Mieszkanie dla Młodych. Wsparciem objęte zostały także transakcje na rynku wtórnym, a bardziej liczne rodziny uzyskały możliwość większej pomocy.

W miarę zbliżania się do końca kadencji Sejmu, wyjaśniała się również sytuacja związana z innymi zmianami w przepisach dotyczących rynku mieszkaniowego: nie nastąpiła zmiana w ustawie o ochronie praw nabywców likwidująca otwarte rachunki powiernicze, nie uchwalono ustawy o zmianie zasad spłacania kredytów denominowanych we frankach, nie ograniczono zasad wydawania decyzji o warunkach zabudowy w ramach nowej ustawy o planowaniu przestrzennym. Co istotne, gospodarka okazała się w miarę odporna na kryzys polityczny w Unii Europejskiej, związany z napływem fali imigrantów z Azji i Afryki, którego doświadczyliśmy w minionym kwartale

Dla firm deweloperskich było to bardzo gorące lato: liczba transakcji w sześciu analizowanych przez REAS miastach wyraźnie przekroczyła trzynaście tysięcy mieszkań i pobiła kolejny rekord. Dobrą sprzedaż odnotowaliśmy już ósmy kwartał z rzędu. Nie dziwi więc optymizm deweloperów, a co za tym idzie, rosnąca liczba mieszkań wprowadzanych na rynek. Nowa oferta była w analizowanym okresie wyraźnie większa od liczby lokali sprzedanych. Pula dostępnych mieszkań wzrosła zatem kolejny kwartał z rzędu.

PODAŻ

W III kwartale 2015 roku liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży wyraźnie wzrosła w porównaniu z poprzednim, bardzo dobrym kwartałem. Zgodnie z wynikami monitoringu REAS w sześciu aglomeracjach o największej skali obrotów na rynku pierwotnym (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź), w okresie lipiec-wrzesień do sprzedaży wprowadzono prawie 15,9 tys. mieszkań, o ponad 20 proc. więcej niż w poprzednim kwartale i o blisko 18 proc. więcej niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku. Dotychczas jedynym kwartałem z wyższą liczbą lokali wprowadzonych na rynek był ostatni kwartał roku 2007, czyli szczyt boomu na rynku mieszkaniowym. Łącznie w ostatnich czterech kwartałach wprowadzono do sprzedaży na tych rynkach ponad 50,8 tys. lokali. Więcej lokali pojawiło się w sprzedaży w kolejnych czterech kwartałach tylko w rekordowym pod tym względem 2007 roku.

Mimo doskonałej sprzedaży, liczba lokali wprowadzonych na rynek była wyraźnie wyższa. W konsekwencji, oferta w ciągu kwartału wzrosła o około trzy tysiące lokali i wyniosła na koniec września nieco ponad 51,4 tys. mieszkań. Od rekordowo wysokiego poziomu oferty z czerwca 2012 roku dzieli nas jednak jeszcze ponad 5 tys. jednostek.

Podobnie, jak w poprzednich kwartałach, zmiany liczby lokali w ofercie kształtowały się odmiennie w poszczególnych miastach. Mieszkań oferowanych do sprzedaży wyraźnie przybyło w Warszawie (o blisko 2 tys., czyli 11 proc.), we Wrocławiu (o ponad 700, czyli 9 proc.) i Krakowie (około 600, czyli 6 proc.). W Poznaniu i Łodzi oferta pozostała na takim samym poziomie jak kwartał wcześniej, zaś w Trójmieście wyraźnie zmalała (o ponad 300 lokali czyli o 5 proc.).

Porównanie danych REAS ze statystykami GUS dla całej Polski wskazuje, że wzrost liczby rozpoczynanych mieszkań nadal występuje przede wszystkim w największych miastach. Według wstępnych danych GUS, deweloperzy w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2015 r. rozpoczęli w całej Polsce budowę prawie 62,8 tys. mieszkań, czyli 23,7 proc. więcej niż przed rokiem. W tym samym okresie uzyskali pozwolenia na budowę ponad 68,7 tys. mieszkań, czyli o 17,1 proc. więcej niż przed rokiem.

Wysoki poziom sprzedaży znacząco wpływa także na strukturę oferty – zwłaszcza w kontekście wyprzedaży mieszkań gotowych. Lokale oddane do użytku w 2014 roku lub wcześniej stanowią dziś tylko ok. 10 proc. oferty – jest ich nieco ponad 5,1 tys. Lokali oddanych lub planowanych do oddania w bieżącym roku jest jeszcze 9 tys. (17 proc.), zaś planowanych do oddania w przyszł...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: