Agencja S&P Global Ratings obniżyła rating Rosji do poziomu śmieciowego

Gospodarka

Agencja S&P Global Ratings obniżyła rating Rosji do poziomu śmieciowego, a także obniżyła swój rating dla Ukrainy. Z kolei agencja Moody's umieściła ratingi Ukrainy i Rosji na liście obserwacyjnej z możliwością ich obniżenia. Fitch z kolei obniżył długoterminowy rating Ukrainy do "CCC" z "B".

Rosyjskie ruble i notowania
Fot. stock.adobe.com/Parilov

Agencja S&P Global Ratings obniżyła rating Rosji do poziomu śmieciowego, a także obniżyła swój rating dla Ukrainy. Z kolei agencja Moody's umieściła ratingi Ukrainy i Rosji na liście obserwacyjnej z możliwością ich obniżenia. Fitch z kolei obniżył długoterminowy rating Ukrainy do "CCC" z "B".

Agencja S&P Global Ratings swoje decyzje agencja tłumaczy ryzykiem spowodowanym inwazją rosyjskich wojsk na Ukrainę.

Rating zadłużenia Rosji w walucie obcej został obniżony do "BB+" z "BBB-", co oznacza, że znalazł się poniżej poziomu inwestycyjnego. Obniżka ratingu do poziomu śmieciowego może zmusić część funduszy, które nie mogą inwestować w obligacje śmieciowe, do wycofania się z posiadania rosyjskich aktywów.

Rating Ukrainy został obniżony przez S&P do "B-" z "B".

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

W opinii analityków S&P zapowiadane i wprowadzane sankcje przeciwko Rosji mogą oznaczać znaczące negatywne skutki dla rosyjskiego sektora bankowego i utrudnienia w prowadzeniu handlu międzynarodowego. W ostatnich dniach sankcje m.in. na sektor bankowy w Rosji wprowadziły m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Unia Europejska, której decyzje mogą odciąć 70 proc. rosyjskiego sektora bankowego od międzynarodowych rynków finansowych.

Analitycy uważają też, że eskalancja konfliktu militarnego może prowadzić do kolejnych sankcji, a to w konsekwencji może spowodować, że Moskwa nie będzie w stanie lub nie będzie chciała obsługiwać zagranicznego zadłużenia.

Dla Ukrainy atak Rosji zwiększył ryzyko związane z perspektywami gospodarki. Może także oznaczać potencjalną zmianę rządu, a to może z kolei oznaczać problemy z regulowaniem zadłużenia.

Moody's umieścił ratingi Ukrainy i Rosji na liście obserwacyjnej

Obniżka ratingów Rosji i Ukrainy nie jest jedyną decyzją podjętą przez światowe agencje ratingowe. Moody's umieścił ratingi Ukrainy i Rosji na liście obserwacyjnej z możliwością ich obniżenia. Fitch z kolei obniżył długoterminowy rating Ukrainy do "CCC" z "B".

Długoterminowy rating Moody's dla Rosji znajduje się obecnie na poziomie "Baa3", natomiast długoterminowe ratingi Ukrainy w walucie obcej i lokalnej wynoszą "B3". Po umieszczeniu ratingów na liście obserwacyjnej mogą one zostać przyszłości obniżone.

Decyzja Moody's to efekt inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę dwa dni temu. W ocenie analityków znacząco podniosło to ryzyko geopolityczne, na które już wcześniej zwracali oni uwagę w swoich raportach.

Analitycy wzięli pod uwagę sankcje przeciwko Rosji

Dodatkowo analitycy wzięli pod uwagę sankcje wprowadzane m.in. przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską i Wielką Brytanię na Rosję. Mogą one zawierać narzędzia, które będą miały wpływ na płatności zadłużenia zagranicznego przez Rosję.

Czytaj także: Putin i Ławrow osobiście objęci sankcjami UE, USA i Wielkiej Brytanii >>>

Również w piątek agencja Fitch zdecydowała o obniżce ratingów Ukrainy, w tym długoterminowego zadłużenia do "CCC" z "B". W ocenie analityków Fitcha najazd wojsk rosyjskich znacząco zwiększył ryzyka związane z finansami Ukrainy, jej stabilnością makroekonomiczną i polityczną.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: