„Ratusz w Poznaniu” – nowa moneta w serii „Odkryj Polskę”

Bankowość

W piątek 6 listopada Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nową monetę z serii "Odkryj Polskę". Tym razem na okolicznościowej pięciozłotówce znajdzie się ratusz w Poznaniu.

„Ratusz w Poznaniu” to czwarty temat zainaugurowanej w maju ubiegłego roku serii „Odkryj Polskę”. Dotychczas ukazały się: „25 lat wolności”, „Zamek Królewski w Warszawie” oraz „Kanał Bydgoski”. Moneta, którą zaprojektowała Dobrochna Surajewska, zostanie wyemitowana w nakładzie do 1 200 tys. sztuk. Od 6 listopada będzie dostępna w oddziałach okręgowych NBP.

Poznański ratusz jest najwspanialszą budowlą renesansową w Wielkopolsce. Budynek wzniesiono zapewne na przełomie XIII i XIV wieku. W połowie XVI wieku wielki pożar strawił część gmachu. Miasto zaprosiło wówczas do współpracy włoskiego architekta Jana Baptystę Quadro z Lugano, który przebudował skromny gotycki budynek na okazałą, reprezentacyjną siedzibę władz miejskich, którą podziwiamy do dziś. Trzykondygnacyjna loggia ratusza jest bogato zdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi cnoty rajców: cierpliwość, roztropność, miłość, sprawiedliwość, wiarę, nadzieję oraz męstwo i umiarkowanie. Ukazane są na niej także wizerunki polskich królów oraz postaci antycznych. Elewacje upiększają liczne łacińskie inskrypcje, a nad gmachem góruje wieża zwieńczona potężnym orłem. Pomiędzy loggią a wieżą znajdują się trzy mniejsze wieże tworzące attykę. Środkowa wieża została szczególnie wyróżniona – zainstalowano na niej zegar, nad którym każdego dnia w samo południe można zobaczyć dwa bodące się blaszane koziołki, będące jedną z atrakcji turystycznych Poznania. Obecnie wnętrza ratusza mieszczą Muzeum Historii Miasta Poznania, w którego zbiorach znajduje się około 12 tys. obiektów dokumentujących ponad 750-letnie dzieje miasta.

Uroczysta promocja monety odbędzie się 6 listopada o godz. 12.00 w Ratuszu w Poznaniu. Udział w niej wezmą prof. Eugeniusz Gatnar, członek Zarządu NBP, oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania i Muzeum Narodowego w Poznaniu. Prezentacji będzie towarzyszyła wystawa ukazująca historię poznańskiego ratusza oraz wykład okolicznościowy na ten temat.

151105.nbp.01.600x400

Na listopad zostały zaplanowane jeszcze dwie emisje monet. 9 listopada NBP zainauguruje nową serię, zatytułowaną „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. W obiegu znajdą się wtedy dwie monety upamiętniające marszałka Józefa Piłsudskiego: złota o nominale 100 zł i srebrna 10 zł. Natomiast 18 listopada do obiegu trafi srebrna moneta o nominale 10 zł upamiętniająca 50. rocznicę wystosowania orędzia biskupów polskich do niemieckich.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się na stronie internetowej NBP oraz w zakładce „Monety okolicznościowe NBP”.

Źródło: Narodowy Bank Polski

Udostępnij artykuł: