RBNZ zacieśnia politykę monetarną

Komentarze ekspertów

Środowa sesja została zdominowana przez publikację danych obrazujących aktualną kondycję sektorów przemysłowych oraz usługowych po obu stronach Oceanu.

W obliczu napiętej sytuacji geopolitycznej spowodowanej trwającym na Ukrainie konfliktem oraz groźbą nałożenia sankcji ekonomicznych na Rosję, europejscy inwestorzy z uwagą oczekiwali na informacje napływające z największej gospodarki regionu – Niemiec. Ostatecznie, opublikowane wczoraj dane okazały się znacznie lepsze od prognozowanych. Indeks PMI dla sektora przemysłowego w Niemczech wzrósł w ostatnim miesiącu do 54.2 pkt, podczas gdy indeks PMI dla sektora usługowego wyniósł 55 pkt.

Późnym wieczorem uwagę inwestorów przyciągnęły także wiadomości napływające z Nowej Zelandii, gdzie na kwietniowym posiedzeniu RBNZ podjął decyzję o podwyższę stóp procentowych o 25 punktów bazowych do poziomu 3%. Ekonomiści spodziewają się, że do końca roku bank centralny podejmie kolejne kroki w kierunku zacieśniania polityki monetarnej, a główna stopa procentowa wzrośnie do 3.5%.

Dzisiejsza sesja zostanie zdominowana przez wystąpienie Mario Draghiego, który weźmie udział w konferencji bankowej w Amsterdamie. Dla inwestorów z Europy, interesujące mogą okazać się również informacje na temat zadłużeniu sektorów rządowych poszczególnych państw Unii Europejskiej. Popołudniu poznamy także cotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: