RBNZ zacieśnia politykę monetarną

Komentarze ekspertów

Środowa sesja została zdominowana przez publikację danych obrazujących aktualną kondycję sektorów przemysłowych oraz usługowych po obu stronach Oceanu.

Środowa sesja została zdominowana przez publikację danych obrazujących aktualną kondycję sektorów przemysłowych oraz usługowych po obu stronach Oceanu.

W obliczu napiętej sytuacji geopolitycznej spowodowanej trwającym na Ukrainie konfliktem oraz groźbą nałożenia sankcji ekonomicznych na Rosję, europejscy inwestorzy z uwagą oczekiwali na informacje napływające z największej gospodarki regionu - Niemiec. Ostatecznie, opublikowane wczoraj dane okazały się znacznie lepsze od prognozowanych. Indeks PMI dla sektora przemysłowego w Niemczech wzrósł w ostatnim miesiącu do 54.2 pkt, podczas gdy indeks PMI dla sektora usługowego wyniósł 55 pkt.

Późnym wieczorem uwagę inwestorów przyciągnęły także wiadomości napływające z Nowej Zelandii, gdzie na kwietniowym posiedzeniu RBNZ podjął decyzję o podwyższę stóp procentowych o 25 punktów bazowych do poziomu 3%. Ekonomiści spodziewają się, że do końca roku bank centralny podejmie kolejne kroki w kierunku zacieśniania polityki monetarnej, a główna stopa procentowa wzrośnie do 3.5%.

Dzisiejsza sesja zostanie zdominowana przez wystąpienie Mario Draghiego, który weźmie udział w konferencji bankowej w Amsterdamie. Dla inwestorów z Europy, interesujące mogą okazać się również informacje na temat zadłużeniu sektorów rządowych poszczególnych państw Unii Europejskiej. Popołudniu poznamy także cotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: