Redaktor Naczelny MF BANK: grudzień 2010 – Szanowni Państwo!

BANK 2010/12

Szanowni Państwo!

Szanowni Państwo!

Redaktor Naczelny
Stanisław Brzeg-Wieluński

Wstępne wyniki banków za ostatni kwartał 2010 r. sugerują, że mogą być nieco gorsze niż w poprzednich miesiącach. Wynika to m.in. z pogarszającego się wskaźnika spłat kredytów hipotecznych.

I mniejszej liczby udzielanych kredytów, co jest efektem restrykcyjnych rekomendacji KNF. Końcówkę roku poprawi szał przedświątecznych wydatków. Jednak prawdziwym problemem jest ciążący wszystkim dług finansów publicznych, który może przekroczyć 55 proc PKB. Co w tej sytuacji radzą nam inni? Morgan Stanley (MS) wręcz poleca naśladowanie Węgier. A to oznacza wzrost podatków i bolesne cięcia w systemie emerytalnym. Analitycy MS wpadli na pomysł, że wystarczy, aby rząd zamiast do OFE przelewał pieniądze wprost do ZUS, a wtedy deficyt zmniejszy się aż o 1,7 proc.! Proponuje wprost nacjonalizację II filaru, co zmniejszyłoby proporcję długu do PKB aż o 9 pkt. proc. (rządowe obligacje posiadane przez OFE nie byłyby wykazywane jako dług!).

Morgan Stanley zdaje sobie sprawę z negatywnego wpływu takiego drastycznego kroku na ocenę obligacji skarbowych i rynek akcji. Czy polski rząd skorzysta z tych "światłych" rad? Raczej nie, bo tego nie zrozumieliby wyborcy, których politycy chcą zagonić do urn już na wiosnę 2011 r. Czy to znowu odwlecze niezbędne reformy? Miejmy nadzieję, że nie. Czego wszyscy byśmy sobie życzyli.

 

Udostępnij artykuł: