Redaktor Naczelny MF BANK: marzec 2011: Kula śniegowa długów

BANK 2011/03

Marcowy raport "InfoDług" BIG Info- Monitor S.A. nie pozostawia złudzeń, że rośnie liczba Polaków niespłacających w terminie rat kredytów.

Redaktor Naczelny
Stanisław Brzeg-Wieluński

W ciągu roku aż o 68 proc. wzrosło niespłacone zadłużenie. Dziś rzesza niesolidnych klientów banków liczy ponad 2 mln dusz, czyli dokładanie tyle samo, ile liczy mieszkańców województwo kujawsko-pomorskie.

Pocieszający jest fakt, że kwartalny wzrost liczby niesolidnych dłużników wynosił 2,49 proc. i jest sześciokrotnie niższy niż przyrost całkowitego zadłużenia… Rekordzista ma zaległości względem banków na sumę 87 mln zł. Dane pokazują, jak trudnym bankowym biznesem jest trafna ocena zdolności kredytowej. A także to, że bazy danych o klientach banków zgromadzone w ZBP, BIG InfoMonitor S.A. i BIK S.A. są cennymi zbiorami wiedzy, które odpowiednio spożytkowane ograniczają zbędne ryzyko. Do tego potrzebne są nowe rozwiązania z kategorii IT, dotyczące zarządzania ryzykiem oraz różne typy usługi outsourcingowe, które pomagają w windykacji należności. I właśnie tym aspektom praktyki bankowej poświęciliśmy dwa dodatki w naszym miesięczniku, doceniając znaczenie bezpieczeństwa IT oraz IT consulting. Życzymy miłej lektury!

 

 

Udostępnij artykuł: