Redaktor Naczelny MF BANK: wrzesień 2010 – Interesująca jesień

BANK 2010/09

Wakacje dobiegły końca, a sezon wyborczy w pełni. Studenci przygotowują się już do rozpoczęcia kolejnego roku akademickiego. Sektor finansowy z nadzieją oczekuje obiecanej przez rząd "jesiennej ofensywy ustawodawczej".

Redaktor Naczelny
Janusz Grobicki

Wbrew zapowiedziom wielu ekspertów, mijające lato nie przyniosło spodziewanej od dawna drugiej fali kryzysu. Przeciwnie, Niemcy ogłosili najlepsze od dwudziestu lat wyniki gospodarcze.

Skoro Niemcy mają się dobrze, to polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na kontynuację dobrych interesów z naszym największym partnerem handlowym. Sektor bankowy wciąż się rozwija, choć już nie tak dynamicznie jak przed wakacjami roku 2008. Być może dlatego politycy jednego z ugrupowań opozycyjnych chętnie opodatkowaliby banki, aby zapobiec podwyżce podatku VAT, którą chce wprowadzić rząd premiera Donalda Tuska. Podkreślają oni, że podatek bankowy wprowadzają teraz kraje reformujące swoją gospodarkę – Wielka Brytania i Węgry. Pozytywne stanowisko w tej sprawie zajęły też Francja oraz Niemcy. Według szacunków dzięki wprowadzeniu podatku od banków budżet mógłby zyskać ponad 7 mld zł. Czy nasz system bankowy stać na takie eksperymenty, zwłaszcza że nie znamy jeszcze stuków nowych rekomendacji KNF? Zapowiada się interesująca jesień…

 

Udostępnij artykuł: