Redaktor Naczelny Miesięcznika Bank: Bankowy dylemat

BANK 2013/04

Forum Bankowe 2013 pokazało, że w sprawie wejścia polskich banków do europejskiej unii bankowej nie panuje tak wielka zgodność, jak tego oczekiwałoby Ministerstwo Finansów.

Stanisław Brzeg-Wieluński
Redaktor Naczelny

Największe opory widać było, że strony banków spółdzielczych rozczarowanych faktem arbitralnego narzucania im rozwiązań, które są karą za błędy starej Unii. Nawet prezes NBP prof. Marek Belka uznał sens wejścia Polski do unii bankowej tylko wtedy, gdy będzie to pierwszym, konsekwentnym krokiem na drodze do euro.

Oczywiście pod warunkiem, że dziś chory pacjent zwany eurolandem będzie wykazywał oznaki zdrowienia. Jednocześnie profesor Marek Belka akcentował, że i tak bez obecności polskich banków wewnątrz unijnych struktur finansowych wiele rozwiązań będzie nam narzuconych. Dlatego lepiej być w środku unii bankowej, aby już funkcjonujące polskie rozwiązania np. resolution były punktem wyjścia do zawierania konsensusu, zgodnego z interesem naszego sektora bankowego.t

Z właściwą sobie swadą szef banku centralnego przypomniał, że dla wielu krajów UE przynależność do Wspólnoty nie musi automatycznie oznaczać przyjęcia euro. Trudno porównywać sytuację takich krajów, jak Łotwa, Litwa i Estonia, które chcą za wszelką cenę być w bezpiecznej ich zdaniem strefie euro, ze Szwecją lub Wielką Brytanią, dla których przyjęcie euro oznacza zmniejszenie konkurencyjności. Polska jest dokładnie pośrodku tych opinii.

 

Udostępnij artykuł: