Redaktor Naczelny Miesięcznika Bank – Wygnani z raju?

BANK 2013/05

Afera z opodatkowaniem kont cypryjskich banków narzucona przez trojkę nadzorców wcale nie wygasa i zatacza coraz szersze kręgi.

Stanisław Brzeg-Wieluński, redaktor naczelny Miesięcznik Finansowy BANK

Afera z opodatkowaniem kont cypryjskich banków narzucona przez trojkę nadzorców wcale nie wygasa i zatacza coraz szersze kręgi.

Dla jednych to była próba "wytrzymałości" europejskiej opinii publicznej na próby dobierania się polityków do oszczędności obywateli. Dla innych to przykład unijnej hipokryzji: najpierw bank centralny Cypru poprosił Brukselę o dodatkowy przydział euro, a potem z "tyłu sklepu" wypłacano chyłkiem pieniądze rosyjskim krezusom, gdy od frontu banki były oficjalnie zamknięte dla pospólstwa.

Już dziś wiadomo, że brukselski podatek nałożony na cypryjskie oszczędności grubych ryb z FR uderzył bardziej w międzynarodową drobnicę unijnych ciułaczy... niż w porę uprzedzone rekiny moskiewskiej finansjery.

Wiecznie dziurawe budżety eurolandu, pomimo zaaplikowania kolejnych cudownych terapii szokowych, odnotowały... rekordowe bezrobocie w Hiszpanii i niespłacalne długi Hellady. Ale brukselscy biurokraci pod dyktando Berlina nie próżnują i biorą na celownik kolejne raje podatkowe. Jak widać, nie tylko "Polak potrafi"....

Udostępnij artykuł: