Redaktor Naczelny miesięcznika Nowoczesny Bank Spółdzielczy: Wspólnotowe wartości

NBS 2016/02

Jeżeli nasz wielki wirtuoz i kompozytor Fryderyk Chopin po dziś dzień rozsławia imię Polski na całym świecie, a jego muzykę rozpoznają pod każdą szerokością geograficzną od Alaski po Papuę Nową Gwineę, to coś jest na rzeczy.

Jeżeli nasz wielki wirtuoz i kompozytor Fryderyk Chopin po dziś dzień rozsławia imię Polski na całym świecie, a jego muzykę rozpoznają pod każdą szerokością geograficzną od Alaski po Papuę Nową Gwineę, to coś jest na rzeczy.

Maciej Małek
Redaktor Naczelny

Nie przypadkiem w tej muzyce zakochani są choćby Japończycy, którzy przecież w przeważającej większości nigdy nie ujrzą mazowieckich wierzb, których łkanie na jesiennym wietrze zapisał geniusz znad Wisły. Po co o tym piszę? Ano, jako o spektakularnym dowodzie na rzecz aktualności tezy: myśl globalnie, działaj lokalnie!

Czymże bowiem innym jest budowanie lokalnego patriotyzmu, finansowanie rozwoju w małych ojczyznach, a w konsekwencji realizacja aspiracji i dążeń lokalnych społeczności zgodnie z najlepszymi standardami, zasadą racjonalności i efektywności biznesowej z wykorzystaniem synergii, jaką dają nowoczesne rozwiązania z obszaru IT, efektywne zarządzanie ryzykiem na poziomie każdego banku spółdzielczego z osobna i całej organizacji, wreszcie konsorcjalne finansowanie większych projektów poprzez wspólne zasoby i aktywa?

Wdrażany system ochrony instytucjonalnej - każde ze zrzeszeń wypracowało własne rozwiązania i sposób dochodzenia do realizacji wspólnych, opisanych w ustawie celów - dowodzi, że jest to nie tylko możliwe i realne, ale niezbędne i chciałoby się rzec konieczne.

Nie przypadkiem w poprzednim edytorialu tak wiele uwagi poświęciłem kwestii zaufania. Skoro bowiem wypracowaliśmy tak solidny fundament, to grzechem zaniechania byłoby nie wykorzystać dobrych doświadczeń naszych zachodnich sąsiadów, gdzie o sile i potencjale sektora decyduje suma potencjałów zrzeszonych banków, z których każdy - zachowując lokalny charakter działania, podmiotowość i własną markę - współtworzy mobilną i konkurencyjną organizację, której możliwości oddziaływania wykraczają daleko poza granice Niemiec.

Wydaje się, że moment po temu szczególny, bo przeniesienie części kompetencji i zadań z poziomu banków zrzeszających na rzecz powołanych spółdzielni IPS uwalnia potencjał niezbędny do implementacji nowych rozwiązań i instrumentów wsparcia biznesu oraz efektywnego alokowania uwolnionych w toku tego procesu środków finansowych. Wymaga to konsekwencji, odwagi, wyobraźni i wspólnotowego myślenia.

Tylko razem bowiem możemy podołać nowym wyzwaniom, niebagatelnym w skali każdego banku z osobna ciężarom wynikającym z nowych regulacji i ponoszeniu skutków finansowych decyzji, na które wprawdzie nie mieliśmy wpływu, lecz w trosce o kondycję i wiarygodność całego sektora, bierzemy na siebie solidarnie i proporcjonalnie.

Skoro jednak przywołałem przykład zza miedzy, nie od rzeczy będzie przypomnieć, że państwo niemieckie znalazło mechanizmy i regulacje, które określone sfery działania, sposób ich finansowania i miary efektywności ściśle związało z bankowością spółdzielczą i nikomu nie przyszło do głowy stawiać zarzutu, że tą drogą narusza się zasady konkurencji, wolnego rynku czy możliwości nieskrępowanego rozwoju innych podmiotów finansowych. Może czas, aby pokusić się o wypracowanie formuły, która pozwoli na rodzimym gruncie zaszczepić sprawdzone gdzie indziej rozwiązania. W imię najszerzej pojętego myślenia wspólnotowego..

 

Udostępnij artykuł: