Refleksje inwestora: Niepodjęte wyzwania i zmarnowane szanse

KF 2013.01-03 (styczeń - marzec 2013)

Jeszcze rok, dwa lata temu dominowało pytanie, czy mamy szanse na sukces i co należy zrobić, aby te sukcesy osiągnąć. Jakie bariery to warunkują, jakie są koszty i jakie korzyści...? Ale stopniowo takie podejście u rosnącej rzeszy inwestorów przekształciło się w pytanie, czego nie zrobiliśmy i co dalej będzie w sytuacji coraz mniej korzystnych uwarunkowań zewnętrznych?

Zbigniew R. Wierzbicki

Wszystkich szokował niedostatek zainteresowania polityków egzystencjalnymi problemami kraju i społeczeństwa, nadmiernie zaangażowanych w nieustającą wojnę o interpretacje zdarzeń przeszłych, o to kogo historia jest najprawdziwsza. Stąd coraz więcej niezależnych głosów coraz ostrzej formułowało pytanie, dlaczego do diaska oni nie zajmują się gospodarką, nie przygotowują alternatywnych strategii rozwoju?

Dlaczego przegrywamy?

Natomiast dzisiaj w roku 2013 zaczyna stopniowo dominować pytanie: nie dlaczego przegrywamy historyczne szanse i nie podejmujemy na czas koniecznych wyzwań, lecz jak będziemy się staczać w dół, czyli jaki negatywny scenariusz będzie najbardziej prawdopodobny, gdy wybije godzina zero i upubliczni się problem kryzysu finansów publicznych, który pociągnie za sobą krach gospodarczy kraju.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: