Rejestr PESEL – nowela ustawy podpisana przez prezydenta

Samorząd

Nowelizacja ustawy obowiązywać będzie od 1 stycznia 2013 roku. Od tego czasu zmienią się dane gromadzone w rejestrze PESEL. Od początku 2014 roku czeka nas jeszcze jedna zmiana - brak obowiązku meldunkowego.

Nowelizacja miała obowiązywać od początku 2012 roku. Przesunięcie terminu o rok spowodowane jest tym, że bezpośredni dostęp do rejestru PESEL we wszystkich gminach jest przedsięwzięciem bardzo skomplikowanym logistycznie i technologicznie, dlatego samorządy otrzymują dodatkowy rok na zorganizowanie infrastruktury.

System PESEL pozostanie nadal podstawowym narzędziem ewidencji ludności. Nowelizacja ustawy wprowadzi kilka zmian. Nie będzie w nim następujących informacji:

  • adresów,
  • kraju zamieszkania,
  • informacji na temat wjazdu na teren Polski i wyjazdu z kraju.

System PESEL spowoduje likwidację rejestrów mieszkańców oraz rejestrów zamieszkania cudzoziemców.

Jeśli chodzi o zagadnienie meldunku, przez następne dwa lata spotkają nas w urzędach ułatwienia. W 2012 i 2013 roku można będzie dokumenty o wymeldowaniu i nowym meldunku złożyć za jednym razem. Do tej pory najpierw trzeba było się wymeldować, aby podczas kolejnej wizyty zameldować się w nowym miejscu pobytu. Od 2014 roku obowiązek meldunku zostanie zniesiony.

Źródło: www.infor.pl

Udostępnij artykuł: