Rekomendacje na kryzysk: czerwiec 2012

NBS 2012/06

EUROPEJSKI PBS BANK Podkarpacki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Sanoku znalazł się w grupie czołowych przedsiębiorstw w kraju, spełniających najwyższe standardy Unii Europejskiej - nagrodę przyznano na podstawie oceny kapituły rankingu Fundacji Gospodarczej Euro-Partner.

EUROPEJSKI PBS BANK Podkarpacki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Sanoku znalazł się w grupie czołowych przedsiębiorstw w kraju, spełniających najwyższe standardy Unii Europejskiej - nagrodę przyznano na podstawie oceny kapituły rankingu Fundacji Gospodarczej Euro-Partner.

SAMOLUSTRACJA W BIK

Coraz więcej osób sprawdza własne historie kredytowe. Oznacza to, że kredytobiorcy coraz częściej przed wizytą w banku chcą się dobrze przygotować, zanim złożą wniosek kredytowy. W 2011 r. osoby prywatne pobrały w BIK 91 tys. raportów o sobie, w tym jedną trzecią przez internet. Z danych biura wynika, że w okresie od stycznia do kwietnia klienci uzyskali 23 tys. raportów, z czego połowę drogą elektroniczną. Obecnie raport on-line o swojej sytuacji mogą pobrać klienci dwóch banków.

nbs.2012.06.foto.052.b.250xMACIF... BLISKO BRODNICY

W centrali Banku Spółdzielczego w Brodnicy świętującego jubileusz 150 lat swojej działalności odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Nadzorczej Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych MACIF z siedzibą w Paryżu. Józef Mitura, prezes brodnickiego banku w 2010 r. został wybrany członkiem Rady Nadzorczej TUW MACIF. Grupa ubezpieczeniowa z Francji jest jednym z liderów rynku europejskiego, liczy ponad 4,7 mln członków, zarządzając 14,7 mln polis. Poza Francją i Polską prowadzi działalność w Belgii, Grecji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii i we Włoszech. Ze strony francuskich partnerów banku w posiedzeniu uczestniczyli: Philipe Saffray - prezes zarządu MACIF Życie TUW z siedzibą w Warszawie, Andre Weber - przewodniczący i Helene Weinstock - wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej MACIF Życie TUW.

KREDYTY POD SEMAFOREM

Biuro Informacji Kredytowej podało, że po pierwszych czterech miesiącach br. spadła liczba pobieranych przez banki raportów kredytowych. Banki pytały o klientów 5,4 mln razy, co oznacza spadek o 8 proc. r./r., natomiast o 15,6 proc. zmniejszyła się liczba raportów monitorujących, które dotyczą kredytobiorców posiadających już w banku co najmniej jedno czynne zobowiązanie. Liczba raportów pobranych przez banki między styczniem a kwietniem br. jest o 1,2 mln niższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Na taki wynik składa się zarówno spadek ilości raportów kredytowych udostępnianych na wniosek banków (mniej o ponad 473 tys.), jak i malejąca liczba raportów monitorujących (było ich mniej aż o 752 tys., czyli 15,6 proc.). W ciągu czterech miesięcy zmniejszyła się liczba ocen scoringowych przeprowadzonych na wniosek banków. Przy 6,7 mln takich ocen, spadek rok do roku wyniósł 10 proc.

nbs.2012.06.foto.053.a.150xJERZY SKROBOT: PIÓRKIEM I... Z BANKIEM

Jerzy Skrobot, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Krakowskiego Banku Spółdzielczego decyzją Prezydenta RP za wybitne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury i twórczości artystycznej oraz umiejętność ukazywania wielkiego potencjału polskich artystów, a także znaczący dorobek literacki i dziennikarski został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Miło nam też poinformować, że zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy RP przyznał panu Jerzemu prestiżowe wyróżnienie Złotą Honorową Gruszkę za wybitne osiągnięcia publicystyczne, działalność na polu promowania kultury i sztuki, oraz bogaty dorobek pisarski. Wręczając tę nagrodę, Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski powiedział: - Bogata i wzruszająca twórczość Jerzego Skrobota jako dziennikarza pisarza, te setki zapisanych losów ludzkich, jest nie tylko świadectwem pewnej epoki, w której bohaterowie - mimo różnych na jej temat opinii - zachowywali się godnie, robili swoje, bacząc na urodę oraz rozwój swej małej i dużej ojczyzny; jest również zapisanym bogactwem duchowym i kulturowym każdego, komu słowo Polska jest bliskie. Laudację dla laureata wygłosił jego długoletni przyjaciel światowej sławy śpiewak operowy, malarz i reżyser Wiesław Ochman.

nbs.2012.06.foto.053.c.250xAKADEMIA "DOSTĘPNE FINANSE"

Narodowy Bank Polski realizuje adresowany do środowisk lokalnych projekt - Akademia "Dostępne Finanse". W szesnastu oddziałach okręgowych NBP zostaną zorganizowane spotkania edukacyjne połączone z działaniami promującymi obrót bezgotówkowy. Działalność akademii została zaplanowana na lata 2012-2015. Organizatorom zależy na nawiązaniu współpracy z osobami, liderami w społecznościach lokalnych, którzy dzięki swojej wiedzy i autorytetowi mogą dotrzeć bezpośrednio do środowisk najbardziej dotkniętych niskim stopniem ubankowienia. Osoby te we współpracy z pracownikami oddziałów NBP będą pełniły funkcję "Ambasadorów Obrotu Bezgotówkowego".

WIERZYTELNOŚCI LUBIĄ PRACOWAĆ

Centrum Finansowe Banku BPS, spółka notowana na NewConnect, specjalizująca się w obsłudze bankowych wierzytelności korporacyjnych, w 2011 r. wypracowała 9,9 mln zł przychodów i zysk netto 1,2 mln zł. Na koniec roku spółka obsługiwała portfel wierzytelności o wartości 1,1 mld zł.

nbs.2012.06.foto.053.b.250xESBANK ROŚNIE I... OBNIŻA

ESBANK Bank Spółdzielczy otworzył w Kleszczowie, w powiecie bełchatowskim nową placówkę - 29. w strukturze sieci. Obiekt posiada nowoczesny i komfortowy wystrój, a w jej przestronnym wnętrzu znajdują się dwa stanowiska obsługi klienta, kasa, a także całodobowy bankomat. Dla mieszkańców Kleszczowa i okolic przygotowano promocję: darmowe prowadzenie rachunków indywidualnych, firmowych i rolniczych oraz bezpłatny dostęp do konta przez internet, jedynie 2 zł prowizji od wpłat gotówkowych oraz obniżoną prowizję od przygotowania i udzielenia "Pożyczki dla Ciebie". ESBANK działa na terenie trzech województw: łódzkiego, śląskiego i opolskiego.


nbs.2012.06.foto.054.a.150xLICENCJA NA ZAUFANIE

BIG InfoMonitor prowadzi konkurs "Licencja na zaufanie w małej firmie", w którym wyróżni małe firmy Certyfikatem Firmy Wiarygodnej Finansowo (o wartości rynkowej 2 tys. zł). Dzięki certyfikacji wiarygodności finansowej InfoMonitor buduje wzajemne zaufanie pomiędzy przedsiębiorcami. Wyróżnia tych, którzy sumiennie regulują swoje zobowiązania, tym samym wskazując ich jako zaufanych kontrahentów. Aby wziąć udział w konkursie "Licencja na zaufanie w małej firmie", wystarczy przygotować materiał, w którym znajdzie się odpowiedź na pytanie "Jak wykorzystałbyś Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo do promocji Twojej firmy lub w relacjach z kontrahentami" oraz opisać przykład z doświadczenia firmy, w którym takie poświadczenie wiarygodności mogłoby pomóc w interesach. Przesłany materiał może być w formie opisu (maks 2000 znaków), prezentacji PPT lub filmu wideo. Co miesiąc jury konkursu wybierze jedną firmę, która otrzyma za darmo certyfikat ważny przez rok. Szczegóły konkursu na stronie: www.big.pl/licencjanazaufanie. Dodatkową formą wyróżnienia będzie prezentacja w profilu akcji na Facebooku oraz na stronie internetowej www.BIG.pl.

nbs.2012.06.wykres.054.550xKOWALSKI IDZIE DO BANKU...

Świadomość ekonomiczna Polaków nie jest tak zła, jak można by się obawiać, ale do zrobienia pozostaje wiele - wynika z sondażu TNS Pentor dla Centrum Prawa Bankowego i Informacji. Odsetek klientów banków, którzy wnikliwie czytają umowy jest porównywalny do tych, którzy czytają je pobieżnie, a większość z nas wie o tym, że BFG zabezpiecza depozyty w bankach, choć nie potrafimy wskazać właściwej kwoty gwarancji. Niemal połowa z nas dokładnie czyta umowy podpisywane z bankiem - 16 proc. z reguły rozumie wszystkie zapisy umowy, a kolejne 26 proc. nie boi się poprosić o wyjaśnienia pracownika banku w przypadku wątpliwości. 45 proc. przyznaje, że umowy czyta pobieżnie, a tylko 13 proc. nie czyta umów w ogóle. W przypadku problemów ze spłatą kredytu aż 73 proc. ogółu Polaków i prawie 80 proc. klientów banków od razu zgłosiłaby się do swojego banku, aby wspólnie szukać rozwiązania sytuacji. Pozostali wybraliby bierne oczekiwanie na reakcję banku lub inną strategię unikową. Gdyby lokaty zakładane na więcej niż 2 lata zostały zwolnione z podatku Belki, tylko 12 proc. ogółu Polaków zmieniłoby swoje obecne depozyty krótkoterminowe, a 11 proc. założyłoby nowe, lokując na nich oszczędności trzymane w gotówce. Rozwiązanie to zmotywowałoby do podjęcia działań odpowiednio 16 i 15 proc. klientów banków. Zdecydowana większość Polaków tradycyjnie zgłosiłaby utratę swoich dokumentów tożsamości na policji. W banku zrobiłby to niespełna co trzeci klient - tyle samo co w urzędzie administracji publicznej, a tymczasem tylko zastrzeżenie dowodu tożsamości w systemie Dokumenty Zastrzeżone w banku eliminuje możliwość wykorzystania naszych dokumentów w celach przestępczych. Tylko w 2011 r. dzięki systemowi udaremniono blisko 7 tys. prób wyłudzeń na kwotę 0,5 miliarda złotych.

WINCOR NIXDORF W NOWEJ SIEDZIBIE

Firma otworzyła swoje nowe biuro w Warszawie przy ul. Jutrzenki 139 (budynek UNIQA Forum). Do użytku firmy zostało oddane 2. piętro o powierzchni 1300 m2, na którym pracuje teraz Global Customer Care Center Wincor Nixdorf dla obszaru SHE-East. Biurowiec oferuje wysoki standard techniczny. GCCC pełni usługi customer care center, w rozumieniu zgłoszeń serwisowych oraz wsparcia technicznego pierwszej i drugiej linii dla siedmiu krajów: Polski, Rosji, Ukrainy, Danii, Szwecji, Finlandii i Turcji, oraz dla projektów globalnych, takich jak Shell czy Tesco. Obecnie w GCCC zatrudnionych jest ponad 120 osób - głównie native speakerów - a w związku z dynamicznym rozwojem planowane są kolejne zatrudnienia. W warszawskim biurze Wincor Nixdorf przy ul. Popularnej 82 w dalszym ciągu znajduje się część handlowa oraz administracyjna firmy.

nbs.2012.06.foto.055.b.250xBANKOWE TALENTY W LIMANOWEJ

Bank Spółdzielczy w Limanowej zorganizował szkolny konkurs "Moja moneta - orzeł czy reszka?", w ramach którego odbyły się profesjonalne warsztaty rzeźbiarskie w wykonaniu monet przy użyciu gliny i gipsu. Konkursowe zmagania trwały w poszczególnych szkołach od stycznia br. i były nadzorowane przez rzeźbiarkę Elżbietę Zając-Zbrożek. W serwisie internetowym banku została stworzona specjalna podstrona dedykowana szkolnym kasom oszczędnościowym. Mali artyści mogą pochwalić się swoimi osiągnięciami poprzez film lub galerię zdjęć z warsztatów. Podczas pleneru dzieci wykonywały wspólnie serię monet i przygotowywały je do ekspozycji. W warsztatach wzięło udział blisko 30 szkół, w sumie wykorzystano... 400 kg gliny i 200 kg gipsu, co zaowocowało serią złotych talentów, stworzono bowiem 900 ceramicznych monet. Laureatami konkursu zostały szkoły w Laskach, Kasince Małej i w Zalesiu.

nbs.2012.06.foto.055.a.250xnbs.2012.06.foto.055.c.250x

 

Udostpnij artyku: