Rekordowa ilość przeprowadzonych wycen przez CBRE w sektorze magazynowym

Finanse i gospodarka

Dział Wycen CBRE w 2014 roku sporządził wyceny obiektów magazynowych o łącznej powierzchni blisko 5 mln mkw., co stanowi ponad 50% dostępnej nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce. Ponadto, rzeczoznawcy z CBRE wycenili prawie 90% wolumenu transakcji, jakie zaszły w zeszłym roku.

Od kilku lat obserwowany jest szybki rozwój sektora magazynowego w Polsce. Poprawa infrastruktury technicznej oraz wzrost gospodarczy kraju powodują wzrost popytu ze strony najemców, dzięki czemu wzrasta aktywność deweloperów związana z realizacją nowych projektów. Rozwój rynku magazynowego stymuluje również popyt inwestycyjny, który w zeszłym roku osiągnął rekordowy poziom ponad 700 mln euro i był większy od wolumenu transakcyjnego nieruchomości handlowych.

Maciej Wójcikiewicz, Dyrektor Działu Wycen CBRE w Polsce, komentuje:
“Popyt inwestycyjny w sektorze magazynowym uległ w ostatnich latach silnemu zwiększeniu, co spowodowało wzrost wartości kapitałowych w 2014 roku do rekordowych poziomów, przekraczających te z 2007 czy 2008 roku. Należy jednak zauważyć, że konkurencja na rynku deweloperów jest bardzo duża, czego skutkiem jest wzrost podaży i presja czynszowa związana z rozbieżnością pomiędzy czynszami nominalnymi i efektywnymi. Dotyczy to szczególnie obiektów z krótko terminowymi umowami najmu. Jeżeli nastąpi zwolnienie tempa kompresji stóp kapitalizacji, wartości kapitałowe mogą więc ulec w dłuższym okresie obniżeniu.”

Źródło: CBRE

Udostępnij artykuł: