Rekordowo niskie stopy procentowe na antypodach

Komentarze ekspertów

Sierpniowe posiedzenie Banku Rezerw Australii przyniosło obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Główna stopa procentowa w Australii wynosić będzie 2,5%.

Sierpniowe posiedzenie Banku Rezerw Australii przyniosło obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Główna stopa procentowa w Australii wynosić będzie 2,5%.

O godzinie 6:30 czasu polskiego, RBA przedstawił decyzję ws. stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniem rynków australijski bank centralny obniżył stopy procentowe o 25 pb. Decyzja nie była zaskoczeniem. Inwestorzy interpretując słowa prezesa RBA Glenn’a Stevensa, który pod koniec lipca stwierdził, że obecny poziom inflacji nie stanowi przeszkody do dalszego obniżania stóp procentowych, jeśli tylko gospodarka będzie tego potrzebowała, byli niemal pewni tej obniżki.

Wg ankiety przeprowadzonej pod koniec lipca przez agencję Reutera, dzisiejsza obniżka stóp procentowych ma zakończyć cały cykl i koszt pieniądza nie powinien zmienić się przynajmniej do III kwartału 2014. W naszej opinii nie należy jednak odrzucać możliwości wcześniejszej obniżki. Gospodarka australijska uzależniona jest od Chin, które są głównym importerem surowców z tego kraju. Hamująca chińska gospodarka może ciągnąć Australię za sobą i przy takim scenariuszu RBA mógłby zdecydować się na wcześniejszą obniżkę. Najbliższe posiedzenie Banku Rezerw Australii planowane jest na 3 września 2013.

Kurs AUDUSD już od kilku dni dyskontował prawdopodobną obniżkę stóp procentowych. Dziś po decyzji, dolar australijski zaczął się umacniać do dolara amerykańskiego i inwestorzy grający już od poprzedniego tygodnia na spadek kursu AUDUSD zaczęli realizować zyski. Najbliższym oporem jest poziom 0,9040. Patrząc długoterminowo, scenariusz dalszych spadków, o którym już wiele razy pisaliśmy, pozostaje najbardziej prawdopodobny. Dopiero wybicie kursu powyżej 0,9300 (poziom psychologiczny i okolica lokalnych szczytów) może wskazać nowy kierunek dla tej pary.

Krzysztof Koza
Admiral Markets Polska

Udostępnij artykuł: