Rekordowy popyt najemców w 1 kw. 2015 – CBRE podsumowuje sektor powierzchni magazynowych i przemysłowych

Raporty

Według najnowszego raportu "Poland Industrial MarketView Q1 2015" przygotowanego przez ekspertów CBRE, rok 2015 r. zaczął się bardzo dobrze. O szczegółowej sytuacji na rynku, aktywności deweloperów oraz sytuacji najemców rozmawiamy z Patrickiem Kurowskim, Dyrektorem Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych, CBRE.

Według najnowszego raportu "Poland Industrial MarketView Q1 2015" przygotowanego przez ekspertów CBRE, rok 2015 r. zaczął się bardzo dobrze. O szczegółowej sytuacji na rynku, aktywności deweloperów oraz sytuacji najemców rozmawiamy z Patrickiem Kurowskim, Dyrektorem Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych, CBRE.

Jak minęły pierwsze trzy miesiące roku w sektorze powierzchni przemysłowych i magazynowych?
W minionych miesiącach mieliśmy do czynienia z bardzo wysoką aktywnością najemców, był to najlepszy pod kątem popytu początek roku w historii polskiego sektora powierzchni magazynowych i przemysłowych. W pierwszym kwartale zawarto umowy o łącznej powierzchni 640 000 mkw., co jest wynikiem aż o 30% lepszym niż w analogicznym okresie 2014 r., a także był to jeden z trzech najsilniejszych kwartałów od 2000 roku.

Dodatkowo tylko w 1 kwartale oddano do użytku 270.000 mkw. nowej powierzchni.

W związku z tym możemy powiedzieć, że początek roku rozpoczął się bardzo dobrze dla rynku, spodziewamy się również, że nadchodzące miesiące będą bardzo dynamiczne pod kątem rozwoju tego sektora.

Jak wyglądała aktywność deweloperów w minionym kwartale?
W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy wzrost aktywności deweloperów, która jest reakcją na spadające wskaźniki pustostanów. Wskaźnik powierzchni niewynajętych na koniec 1 kw. 2015 wynosił 5,6%, oznacza to spadek o 5% w porównaniu rok do roku (10,7% w 1. kw. 2014 r.). Ograniczona dostępność powierzchni i duże zainteresowanie ze strony najemców powodują, że deweloperzy chętnie podejmują nowe inwestycje. Dodatkowo, wielu inwestorów poszukuje możliwości lokowania kapitału w Polsce, są oni zainteresowani inwestycjami w obiekty magazynowe i przemysłowe.

Ze względu na ograniczoną podaż produktów inwestycyjnych, deweloperzy mogą skorzystać z atrakcyjnych warunków finansowania na nowe projekty.

Czyli w nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się większej ilości projektów spekulacyjnych?
W kolejnych miesiącach możemy spodziewać się większej ilości takich projektów. Będą one powstawać zarówno w sprawdzonych lokalizacjach, charakteryzujących się dobrze rozwiniętą infrastrukturą drogową, jak też na terenach, które dysponują najmniejszym zasobem wolnej powierzchni. Obecnie jednym z takich regionów jest Wrocław budowy nowego obiektu spekulacyjnego o powierzchni ok. 19.000 mkw., wchodzącego w skład Prologis Park Wrocław V.

Co jest istotne z perspektywy najemców, jakie tereny cieszą się zainteresowaniem?
Najemcy są w bardzo dobrej pozycji negocjacyjnej, czynsze umowne pozostają na stabilnym poziomie, dodatkowo deweloperzy proponują nadal atrakcyjne zachęty dla najemców, szczególnie w nowych lokalizacjach.

Na jakie trendy warto zwrócić uwagę?
Do ważnych aspektów należy ożywienie aktywności deweloperskiej na Wschodzie Polski. W 1. kw. 2015 r. rozpoczęto budowę Panattoni Park Rzeszów o docelowej powierzchni ok. 39.000 mkw. Zakończenie pierwszego etapu budowy (28.000 mkw.) zaplanowano na 3. kw. 2015 r. Dodatkowo, deweloperzy obecni w regionie - MLP Group i Goodman planują dalszą ekspansję w obrębie obiektów: Millenium Logistic Park Lublin, Goodman Lublin Logistics Centre.

Natalia Wenzławska

 
Udostępnij artykuł: