Rekordowy rok Home Brokera – ponad 10 tysięcy transakcji

Raporty

10 564 - w tylu transakcjach na rynku nieruchomości pośredniczył w 2012 roku Home Broker. Mimo niesprzyjających warunków rynkowych ich liczba była o 19% większa niż przed rokiem. Sprzedaż samych mieszkań deweloperskich wzrosła o 47%.

Niesprzyjające warunki rynkowe, wśród których można wymienić m.in. spowolnienie gospodarki, ograniczenie dostępności kredytów, spadek cen nieruchomości czy ograniczenie inwestycji deweloperskich, nie przeszkodziły Home Brokerowi w osiągnięciu w 2012 roku rekordowych wyników sprzedaży mieszkań. Po raz pierwszy w historii liczba transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości zawartych przez pośrednika przekroczyła 10 tysięcy. Ponad 10,5 tysiąca transakcji to wynik o jedną piątą lepszy niż w 2011 roku.

Na szczególną uwagę zasługuje sprzedaż mieszkań deweloperskich. Obliczony w rygorystyczny sposób wynik 3639 sprzedanych lokali to o 47% więcej niż przed rokiem. W praktyce liczba mieszkań, które faktycznie znalazły nabywcę za pośrednictwem Home Brokera w ub. r. mogła być nawet o 200 większa, ale transakcje te, z uwagi na datę rozliczenia, zostaną uwzględnione dopiero w wynikach za 2013 rok. Konserwatywna liczba 3639 mieszkań odpowiada ponad 50% lokali sprzedanych przez wszystkie spółki deweloperskie notowane na GPW, które podały jednostkowe wyniki sprzedaży mieszkań.  

 – Rekordowe wyniki Home Brokera za 2012 rok to efekt skutecznej strategii biznesowej, dużej zdolności adaptacyjnej organizacji oraz umiejętnego wykorzystania okazji rynkowych – podsumowuje Damian Milibrand, prezes Home Brokera. Do takich okazji można zaliczyć w 2012 r.  m.in. wygasający program Rodzina na swoim oraz sytuację na rynku deweloperskim.

W 2013 roku Home Broker będzie dalej umacniać swoją pozycję na rynku nieruchomości mieszkaniowych. – Powinny temu sprzyjać takie czynniki, jak: rekordowo niskie stopy procentowe, ceny nieruchomości, skorygowane o wzrost wynagrodzeń i dostępność kredytów mieszkaniowych, odpowiadające poziomom z 2004 roku czy niedobór mieszkań w Polsce, który można szacować na ok. 2,4 miliona –  ocenia Krzysztof Spyra, prezes Open Finance, właściciela Home Brokera.

Udostępnij artykuł: