Remont mieszkania: jaki jest koszt poszczególnych prac

Bez krawata

Drabin ai farby stojące w mieszkaniu
Fot. stock.adobe.com/Robert Kneschke

Malowanie to dobry sposób, aby nadać wnętrzom naszych domów nowego, świeżego wyglądu. Możemy to zrobić sami lub zatrudnić fachowców. Sprawdziliśmy, jaki jest koszt takiej usługi.

Za malowanie ścian i sufitów zapłacimy od 8 do 15 zł za m2 powierzchni #nieruchomości #mieszkania

Prace remontowe w 2018 roku wykonało aż 46% Polaków, jak wynika z raportu fixly.pl. Choć co trzeci remontujący zabrał się do pracy na własną rękę, większość (58%) wolała skorzystać z usług fachowców – zarówno przy kompleksowych pracach remontowych, jak i mniejszych naprawach. Niemal 8 na 10 remontujących to właściciele mieszkań, a co piąty odnawia dom. Prace z reguły wykonujemy w nieruchomościach, które posiadamy od przynajmniej kilku lat. Tylko 8%. remontów dotyczy wykończenia zupełnie nowych domów lub mieszkań. Najczęściej wykonywane prace remontowe to malowanie ścian i sufitów – wykonało je aż 86% z nas. I chociaż, w porównaniu na przykład do układania glazury, nie jest to bardzo skomplikowane zajęcie, to aż 68% z nas zleca te prace fachowcom. W ubiegłym roku najczęściej remontowaliśmy kuchnię (60%) i salon (52%), nieco rzadziej łazienkę (48%).

Koszty malowania i prac przygotowawczych

Eksperci serwisu domiporta.pl korzystając z informacji zamieszczonych w internecie przez samych fachowców sprawdzili ceny tych usług. Oczywiście różnią się one w poszczególnych regionach kraju, dlatego podajemy orientacyjny zakres cen. Warto też dodać, że w wielu ogłoszeniach znajduje się wzmianka, że ostateczny koszt zależy m.in. od stanu powierzchni ścian, wielkości zlecenia oraz wymagań klienta. Co ważne większość fachowców oferuje kompleksową usługę, łącznie z zakupem farby i posprzątaniem po zakończonym malowaniu.

Wybór farby zależy w dużej mierze od tego jakie pomieszczenie chcemy pomalować, inna sprawdzi się w kuchni i łazience, inna w salonie, a jeszcze inna w przedpokoju. Ważny jest również jaki efekt chcemy uzyskać po malowaniu – ściany matowe, półmatowe czy z połyskiem.

Zazwyczaj bardziej opłaca się kupić farbę w większym opakowaniu. Tańszy jest też zakup gotowego produktu. Natomiast farby przygotowywane na zamówienie w mieszalniku mogą być droższe o 15-20% (mając jednak symbol konkretnego koloru farby, będziemy mogli ją dokupić później, jeśli zajdzie taka potrzeba), podpowiadają eksperci serwisu domiporta.pl.

Orientacyjny czas malowania

Fachowcy najczęściej w swoich ofertach podają, że pomalowanie ścian i sufitów w kawalerce zajmie około 1-2 dni, a mieszkania składającego się z dwóch pokoi, kuchni, korytarza i łazienki około 2-3 dni. Z kolei w trzypokojowym lokalu na te prace potrzeba co najmniej 3 dni.

Źródło: Domiporta.pl
Udostępnij artykuł: