Remont mieszkania: jaki jest koszt poszczególnych prac

Bez krawata

Malowanie to dobry sposób, aby nadać wnętrzom naszych domów nowego, świeżego wyglądu. Możemy to zrobić sami lub zatrudnić fachowców. Sprawdziliśmy, jaki jest koszt takiej usługi.

Drabin ai farby stojące w mieszkaniu
Fot. stock.adobe.com/Robert Kneschke

Malowanie to dobry sposób, aby nadać wnętrzom naszych domów nowego, świeżego wyglądu. Możemy to zrobić sami lub zatrudnić fachowców. Sprawdziliśmy, jaki jest koszt takiej usługi.

Za malowanie ścian i sufitów zapłacimy od 8 do 15 zł za m2 powierzchni #nieruchomości #mieszkania

Prace remontowe w 2018 roku wykonało aż 46% Polaków, jak wynika z raportu fixly.pl. Choć co trzeci remontujący zabrał się do pracy na własną rękę, większość (58%) wolała skorzystać z usług fachowców – zarówno przy kompleksowych pracach remontowych, jak i mniejszych naprawach. Niemal 8 na 10 remontujących to właściciele mieszkań, a co piąty odnawia dom. Prace z reguły wykonujemy w nieruchomościach, które posiadamy od przynajmniej kilku lat. Tylko 8%. remontów dotyczy wykończenia zupełnie nowych domów lub mieszkań. Najczęściej wykonywane prace remontowe to malowanie ścian i sufitów - wykonało je aż 86% z nas. I chociaż, w porównaniu na przykład do układania glazury, nie jest to bardzo skomplikowane zajęcie, to aż 68% z nas zleca te prace fachowcom. W ubiegłym roku najczęściej remontowaliśmy kuchnię (60%) i salon (52%), nieco rzadziej łazienkę (48%).

Koszty malowania i prac przygotowawczych

Eksperci serwisu domiporta.pl korzystając z informacji zamieszczonych w internecie przez samych fachowców sprawdzili ceny tych usług. Oczywiście różnią się one w poszczególnych regionach kraju, dlatego podajemy orientacyjny zakres cen. Warto też dodać, że w wielu ogłoszeniach znajduje się wzmianka, że ostateczny koszt zależy m.in. od stanu powierzchni ścian, wielkości zlecenia oraz wymagań klienta. Co ważne większość fachowców oferuje kompleksową usługę, łącznie z zakupem farby i posprzątaniem po zakończonym malowaniu.

Wybór farby zależy w dużej mierze od tego jakie pomieszczenie chcemy pomalować, inna sprawdzi się w kuchni i łazience, inna w salonie, a jeszcze inna w przedpokoju. Ważny jest również jaki efekt chcemy uzyskać po malowaniu - ściany matowe, półmatowe czy z połyskiem.Zazwyczaj bardziej opłaca się kupić farbę w większym opakowaniu. Tańszy jest też zakup gotowego produktu. Natomiast farby przygotowywane na zamówienie w mieszalniku mogą być droższe o 15-20% (mając jednak symbol konkretnego koloru farby, będziemy mogli ją dokupić później, jeśli zajdzie taka potrzeba), podpowiadają eksperci serwisu domiporta.pl.

Orientacyjny czas malowania

Fachowcy najczęściej w swoich ofertach podają, że pomalowanie ścian i sufitów w kawalerce zajmie około 1-2 dni, a mieszkania składającego się z dwóch pokoi, kuchni, korytarza i łazienki około 2-3 dni. Z kolei w trzypokojowym lokalu na te prace potrzeba co najmniej 3 dni.
Źródło: Domiporta.pl
Udostpnij artyku: