Remont plus na Węgrzech i szyte na miarę wakacje kredytowe w Czechach, ale w Polsce zdrowie najważniejsze

Blogi / Robert Lidke

Pandemia w całej Europie postępuje, a poszczególne kraje poszukują oryginalnych rozwiązań, które pomogą w pokonaniu kryzysu wywołanego COVID-19.

Redaktor Robert Lidke
Robert Lidke, fot. Jacek Barcz

Pandemia w całej Europie postępuje, a poszczególne kraje poszukują oryginalnych rozwiązań, które pomogą w pokonaniu kryzysu wywołanego COVID-19.

Węgrzy wpadli na pomysł, aby pobudzić gospodarkę przez stymulację sektora budowlanego, pomagając jednocześnie rodzinom z dziećmi.

Katalin Novák odpowiedzialna w rządzie węgierskim za sprawy rodziny i młodzieży poinformowała, że rodziny z co najmniej jednym dzieckiem będą mogły ubiegać się o zwrot kosztów remontu domu lub mieszkania do kwoty 3 milionów forintów.

Jednocześnie premier Victor Orban zapowiedział powrót do niższej, 5- procentowej stawki VAT na budowane domy i mieszkania. Standardowa stawka tego podatku na Węgrzech jest najwyższa w Unii Europejskiej i wynosi 27 procent.

Krytycy tego pomysłu twierdzą, że rodziny dotknięte spowolnieniem gospodarczym nie będą miały pieniędzy na remont swoich mieszkań i domów, co znacznie osłabia skuteczność działania tego wsparcia.

Więcej o VAT na Węgrzech i stymulacji gospodarki na stronach hunagrytoday.hu

Tymczasem Czesi myślą o innym sposobie łagodzenia kryzysu.   

Tomáš Salomon, prezes Czeskiego Związku Banków uważa, że indywidualna pomoc klientom banków jest bardziej skuteczna niż ogólne wakacje kredytowe.

Takie indywidualne podejście pozwala na redukcję miesięcznych płatności, konsolidację zadłużenia czy odroczenie płatności. Najważniejsze jest jednak, aby klienci w razie zapowiedzi kłopotów jak najszybciej kontaktowali się z bankiem.

Tego typu sugestie są kierowane nie tylko do indywidualnych klientów, ale także do firm np. z branży turystycznej czy hotelarskiej.

Czescy bankowcy twierdzą, że klienci, którym na mocy ogólnych przepisów odroczono płatności, teraz po wygaśnięciu tego wsparcia deklarują w ogromnej większości chęć do prawidłowej spłaty odroczonych kredytów, już od listopada.

Ale lepiej dmuchać na zimne i wiedzieć co zrobić, jeśli nastąpi dłuższa blokada gospodarki. Wtedy szyta na miarę pomoc banków dla klientów, którzy wpadną w kłopoty będzie najlepszym rozwiązaniem.

Więcej informacji o wsparciu kredytobiorców w Czechach na cbaonline.cz

A w Polsce? Tu zwróciłem uwagę na wypowiedź prezesa banku Citi Handlowy, Sławomira S. Sikory, który zauważył, że najlepszą formą wsparcia dla gospodarki i dla firm jest …wsparcie dla służby zdrowia.

Czytaj także: Pomoc dla służby zdrowia to pomoc dla gospodarki

Robert Lidke
Robert Lidke, redaktor naczelny portalu aleBank.pl, współtwórca pierwszego magazynu biznesowego w polskich mediach elektronicznych – Radio Biznes, nadawanego w radiowej Jedynce od jesieni 1989 r.
Inicjator utworzenia i szef portalu ekonomicznego Polskiego Radia gospodarka.polskieradio.pl, były redaktor naczelny Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia, ostatni redaktor naczelny Gazety Prawnej przed jej połączeniem z Dziennikiem.
Udostępnij artykuł: