Rynek finansowy: Repolonizacja? A może czas na polonizację?

BANK 2016/11

PZU kupuje Bank Pekao, Alior albo PKO BP kupi Raiffeisen Polbank. A może by tak wyjść do Europy i zacząć kupować właścicieli naszych banków?

Przemysław Szubański

Zacznijmy od początku. Najpierw PZU kupił Alior Bank. Wtedy jeszcze o repolonizacji najwyżej przebąkiwano. Potem Alior, wsparty przez ubezpieczyciela, kupił część BPH. No i ruszyło.

Dlaczego sprzedają?

W Koniunktura jest dobra – czyli zła dla sprzedających. Jedni – jak General Electric – porządkują swoje biznesy. Amerykański koncern sprzedaje większość swoich aktywów nieruchomościowych, i – co ważne dla nas – pozbywa się udziałów w bankowości. Wprawdzie zajmująca się tą branżą GE Capital odpowiadała za połowę przychodów GE, ale rosnące ryzyko coraz bardziej niepokoiło inwestorów, co negatywnie wpływało na kurs akcji.

Pozostali inwestorzy ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: