Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: klienci ING już mogą składać wnioski online

Finanse osobiste / Z rynku

Klienci ING Banku Śląskiego mogą składać wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) w bankowości internetowej lub aplikacji Moje ING. Wystarczy uzupełnić wniosek w specjalnej zakładce.

ING Bank Śląski
Fot. stock.adobe.com/piter2121

Klienci ING Banku Śląskiego mogą składać wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) w bankowości internetowej lub aplikacji Moje ING. Wystarczy uzupełnić wniosek w specjalnej zakładce.

System prowadzi klienta przez cały proces, a dane, które już znajdują się w banku, zostaną uzupełnione automatycznie. Użytkownik  musi jedynie uzupełnić we wniosku dane dziecka lub dzieci, którym przysługuje świadczenie.

Czytaj także: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: wnioski o nowe świadczenie na dzieci już dostępne w Banku Millennium >>>

Wypełnienie wniosku, który trafia do ZUS, zajmuje kilka minut. Kopię wniosku można pobrać w formie dokumentu PDF bezpośrednio po jego wysłaniu. Następnie do 5 dni osoba składająca wniosek otrzymuje mailem Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO). Informację o przyznaniu świadczenia można znaleźć na swoim profilu na PUE ZUS.

Nowe świadczenie na dzieci

Rodzinny kapitał opiekuńczy to nowe świadczenie finansowe, które przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do ukończenia 35 miesiąca życia. Świadczenie będzie przysługiwać bez względu na dochód, a rodzice będą mogli sami zdecydować jak chcą je pobierać. Może być wypłacane co miesiąc na dwa sposoby: 1000 zł przez 12 miesięcy lub 500 zł przez 24 miesiące. W sumie rodzice mogą otrzymać 12 tysięcy złotych.

Jak złożyć wniosek o RKO?

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać tylko drogą elektroniczną - przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pośrednictwem portalu Empatia lub przez bankowość elektroniczną.

Czytaj także: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: wniosek o nowe świadczenie na dzieci złożysz online w Banku Pekao >>>

Realizacją RKO, czyli prowadzeniem postępowania w sprawie przyznania świadczenia i jego wypłatą, zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Udostępnij artykuł: