Rok 2015 pod znakiem umocnienia pozycji PKO Banku Polskiego w obsłudze samorządów

Bankowość

Poznań, Rzeszów, Katowice, Kraków. To największe miasta, z którymi w mijającym roku ­PKO Bank Polski podpisał umowę lub rozpoczął współpracę w zakresie obsługi budżetu. Bank kolejny rok z rzędu umocnił dominującą pozycję w zakresie usług dla Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST), przedstawiając najwyższej klasy rozwiązania i nowoczesną ofertę.

Poznań, Rzeszów, Katowice, Kraków. To największe miasta, z którymi w mijającym roku ­PKO Bank Polski podpisał umowę lub rozpoczął współpracę w zakresie obsługi budżetu. Bank kolejny rok z rzędu umocnił dominującą pozycję w zakresie usług dla Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST), przedstawiając najwyższej klasy rozwiązania i nowoczesną ofertę.

W 2015 roku PKO Bank Polski dzięki podpisaniu umów na obsługę budżetów kolejnych metropolii umocnił się na pozycji niekwestionowanego lidera w zakresie usług dla klientów sektora samorządowego. Bank obsługuje obecnie budżety województw: mazowieckiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego. Klientami Banku jest aż osiem miast wojewódzkich: Kraków, Katowice, Wrocław, Szczecin, Poznań, Rzeszów, Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski, oraz wiele innych ośrodków - m.in. Gdynia, Płock, Włocławek, Skierniewice, Piła i Ostrołęka. Warto podkreślić, że budżet wszystkich miast wojewódzkich obsługiwanych przez Bank to 16 miliardów złotych. Dominującą pozycję potwierdzają także statystyki dotyczące finansowania JST. Udział Banku w zakresie finansowania samorządów kredytami to 20 proc., w zakresie emisji obligacji komunalnych - ponad 40 proc.

- PKO Bank Polski jest liderem we współpracy z samorządami. Znamy ich potrzeby, specyfikę działania i mamy świadomość dużych wymagań. Ponadto dbamy o to, by nie obciążać budżetów samorządowych dodatkowymi wydatkami. Świadczymy usługi na bardzo atrakcyjnych warunkach oraz oferujemy współpracę z naszymi wyspecjalizowanymi doradcami, którzy dla przedstawicieli samorządów są prawdziwymi partnerami. Korzystna oferta produktowa i wysoka jakość usług są gwarancją owocnej współpracy - podkreśla Piotr Galas, dyrektor Departamentu Klienta Korporacyjnego i Sektora Publicznego, który w grudniu 2015 roku został wyróżniony nagrodą "Forum Nowoczesnego Samorządu 2015" i "Honorową Odznaką Związku Banków Polskich", za rozwój usług finansowych dla JST.

PKO Bank Polski oferuje kompleksową obsługę budżetów miast i powiązanych z nimi jednostek budżetowych. Poza prowadzeniem rachunków oraz realizacją operacji bankowych we wszystkich systemach i trybach, usługi obejmują m.in. kompleksową obsługę kart płatniczych, płatności masowych, autoryzację transakcji w terminalach POS oraz udostępnienie opłatomatów (samoobsługowych urządzeń umożliwiających opłacenie podatków lub opłat za wydanie prawa jazdy czy dowodu osobistego). W tej chwili takie urządzenia funkcjonują w sześciu miastach. Produktem, który zwiększa komfort mieszkańców, są także miejskie karty płatnicze. Posiadają one wszystkie funkcje karty płatniczej, uprawniając jednocześnie do korzystania z komunikacji miejskiej. Od 2015 roku takie karty funkcjonują w Warszawie i Wrocławiu. Bank pomaga także samorządom znaleźć najlepsze i najbardziej optymalne rozwiązania związane z finansowaniem zaplanowanych inwestycji. W ostatnich latach uczestniczył w wielu samorządowych projektach inwestycyjnych o niestandardowym charakterze, m.in. pierwszego w Polsce Afrykarium-Oceanarium we Wrocławiu, szybkiego tramwaju w Szczecinie czy nowoczesnej spalarni odpadów w Poznaniu, która ma być oddana do użytku w 2016 roku.

Rok 2015 to także okres umocnienia pozycji Banku w zakresie finasowania podmiotów sektora publicznego. Zgodnie z umową podpisaną z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, PKO Bank Polski będzie odpowiedzialny za prowadzenie i obsługę rachunków skonsolidowanych ZUS, Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz Funduszu Emerytur Pomostowych przez kolejne cztery lata. Dobrze zbudowana infrastruktura rozliczeń międzynarodowych Banku posłuży z kolei do realizacji zagranicznych wypłat rent i emerytur z ZUS.

Źródło: PKO Bank Polski

Udostępnij artykuł: