Rok dolara

Komentarze ekspertów

Ostatnie dni grudnia zostały zdominowane przez wiadomości docierające zza Oceanu.

Ostatnie dni grudnia zostały zdominowane przez wiadomości docierające zza Oceanu.

Podczas poniedziałkowej sesji, w Stanach Zjednoczonych opublikowano informacje o dynamice sprzedaży nieruchomości w toku, która w listopadzie wyniosła 0.2% m/m, co było słabszym wynikiem od prognozowanego - analitycy spodziewali się wzrostu tego wskaźnika o 1% m/m.

Znacznie lepsze informacje napłynęły natomiast z USA we wtorek. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Standard & Poor's, złożony wskaźnik cen nieruchomości dla 20 największych metropolii wyniósł w październiku 13.6% r/r, co było najlepszym wynikiem od lutego 2006 roku. W ostatnim miesiącu wzrosła także - z 72 pkt do 78.1 pkt - wysokość wskaźnika zaufania konsumentów Conference Board. Rok 2013 zakończył się optymistycznym akcentem również na Wall Street, gdzie w skali roku indeks S&P500 wzrósł o prawie 30%. Zdaniem ekspertów wiele wskazuje na to, że rozpoczynający się rok będzie rokiem dolara.

Podczas dzisiejszej sesji zostaną opublikowane comiesięczne dane obrazujące kondycję sektorów przemysłowych największych światowych gospodarek. Poznamy również informacje o aktualnej sytuacji na amerykańskim rynku pracy, gdzie po zakończeniu programu długoterminowego wspierania bezrobotnych, ekonomiści spodziewają się spadku liczby osób ubiegających się o zasiłki.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: