Rok PSD2, ocena banków

Bezpieczne Finanse / Bezpieczny Bank

Dokładnie rok temu zaczęły obowiązywać postanowienia dyrektywy PSD2, której zasadniczym celem było otwarcie europejskiego rynku finansowego.

PSD2
Fot. Stock.Adobe.com/putilov_denis

Dokładnie rok temu zaczęły obowiązywać postanowienia dyrektywy PSD2, której zasadniczym celem było otwarcie europejskiego rynku finansowego.

Ewelina Magdziak: Klienci, wbrew temu co przewidywano, nie zaczęli masowo korzystać z rozwiązań oferowanych przez nowych graczy #PSD2 #Fintechy #TPP #API @ING__Polska @BNPParibas_PL

Dyrektywa, której postanowienia zostały implementowane do polskiego porządku prawnego poprzez nowelizację ustawy o usługach płatniczych z 20 czerwca 2018 r, oznaczała prawdziwą rewolucję w wielu obszarach funkcjonowania bankowego biznesu, a udostępnienie bankowego API stronom trzecim było tylko jednym z nich.

Co zmieniła PSD2?

PSD2 pozwoliła na uruchomienie coraz częściej spotykanej na rynku usługi, gdzie z poziomu jednego systemu bankowości elektronicznej możemy zarządzać kontami w różnych bankach.

Nowe przepisy umożliwiły również, by operację płatniczą z naszego rachunku przeprowadzał podmiot zewnętrzny, tzw. TPP (Third Party Provider).

Aby otwarcie rynku nie poskutkowało stworzeniem licznych luk dla przestępców, dyrektywa przewiduje także nowe standardy bezpieczeństwa, znacznie wyższe niż obowiązujące do tej pory.

To właśnie za sprawą PSD2 został wdrożony maksymalny limit liczby transakcji zbliżeniowych, które można wykonać bez podawania kodu PIN.

Inną, rewolucyjną zmianą jest zobligowanie banków do stosowania tzw. silnego uwierzytelniania (SCA) podczas logowania się do systemów bankowości elektronicznej.

Jak po upływie 12 miesięcy należy ocenić wpływ tego aktu prawnego na funkcjonowanie polskiego sektora bankowego? O to zapytaliśmy przedstawicieli instytucji finansowych.

Ostrożni klienci

Ewelina Magdziak, Centrum Bankowości Codziennej w ING Banku Śląskim:

-PSD2 nałożyło na banki nowe obowiązki, przede wszystkim konieczność udostępnienia interfejsu API oraz  wprowadzenie wymogu silnego uwierzytelnienia.

Celem wprowadzenia tej regulacji było otwarcie rynku usług finansowych a także zwiększenie bezpieczeństwa klientów. Czy tak naprawdę wiele się zmieniło?

Wydaje się, że tzw. era open bankingu dopiero się rozpoczyna. Klienci, wbrew temu co przewidywano, nie  zaczęli masowo korzystać z rozwiązań oferowanych przez nowych graczy - choć prawdopodobnie wielu z  nich, w dłuższej perspektywie będzie dalej się rozwijać. Banki w dalszym ciągu cieszą się dużym zaufaniem.

Regulacja PSD2 pozwoliła nam spojrzeć w inny sposób na potrzeby naszych klientów.  Dzięki możliwościom jakie daje mamy szansę zaoferować im nowe, ciekawe usługi.  Ponadto, większa konkurencja na rynku, nie tylko tak jak dotychczas bankowa, daje nam jeszcze większą  energię do działania.

ING Bank Śląski udostępnił klientom funkcjonalność agregacji danych, wraz z możliwością ich  kategoryzacji w MojeING.

Przyspieszyliśmy i ułatwiliśmy procesy kredytowe w oparciu o zagregowane  dane, planujemy dalszy rozwój nowoczesnych usług.

Do końca roku wprowadzimy kolejne zmiany  zwiększające bezpieczeństwo płatności kartami w internecie.

Otwarcie na Fintechy

Konrad Szermanowicz, menedżer ds. Open Banking w Banku BNP Paribas:

Bank BNP Paribas od początku był aktywnie zaangażowany w obszar związany z wdrożeniem PSD2 i rozwojem  otwartej bankowości.

Już w maju 2019 roku uruchomiliśmy produkcyjny dostęp do naszego API,  umożliwiając nielicznym jeszcze wtedy licencjonowanym instytucjom TPP korzystanie z możliwości,  jakie dało wdrożenie dyrektywy PSD2.

Od tamtego momentu skupialiśmy się na udoskonalaniu naszego  interfejsu, aktywnym udziale w spotkaniach grupy PolishAPI rozwijającej nasz lokalny standard  specjalnego interfejsu dostępowego (API), optymalizacji procesów po stronie banku oraz  wdrażaniu nowych TPP do naszego portalu i wspieraniu ich przy integracji z naszymi usługami.

W wyniku  tych działań, aktualnie obserwujemy coraz większy ruch w zakresie usług AIS i PIS oraz coraz liczniejszą  grupę zarejestrowanych w naszym portalu instytucji.

Od początku tego roku Bank BNP Paribas prowadzi  również intensywne prace nad obszarem Open-Banking, które rozpoczęły się od  „Akademii PSD2”, jako pierwszej tego typu inicjatywy na rynku, mającej na celu nawiązanie  współpracy nie tylko z licencjonowanymi TPP, ale również z fintechami, które na  dany moment nie miały możliwości samodzielnego uzyskania certyfikatu TPP.

Obecnie, BNP Paribas jest już po uruchomieniu pierwszej inicjatywy opartej o możliwości stworzone wdrożeniem Dyrektywy PSD2 i  strategią ukierunkowaną na rozwój obszaru Open-Banking. Funkcjonujące obecnie rozwiązanie  KYC, usprawniające procesy kredytowe w banku jest pierwszym na liście pomysłów, jakie BNP  Paribas będzie realizowało w najbliższym czasie.  

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: