Ropa dalej spada

Komentarze ekspertów

Kolejna sesja spadkowa na ropie i znów zbliżamy się do poziomu 25 dolarów za baryłkę. Trwają spory wokół flagowych projektów PiS-u. Słabsze dane z Wielkiej Brytanii.

Ropa dalej w dół. Wczoraj spadek wyniósł kolejne 2,7%. W ciągu ostatnich pięciu sesji łącznie staniała już o 15%. Powodem tego ruchu były najprawdopodobniej dane z USA. Zapasy ropy wciąż rosną. Na rynku wciąż trwa spekulacja w jaki sposób doprowadzić do zrównania produkcji z konsumpcją, ale biorąc pod uwagę nielojalność wewnątrz OPEC trudno sobie globalne porozumienie wyobrazić. Do momentu kiedy produkcja nie spadnie, ceny ropy powinny znajdować się na niskich poziomach.

Jak podał szef Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego szykują się zmiany w podatku od sieci handlowych. Przede wszystkim ma zostać wprowadzona jedna stawka. Po drugie wzrośnie kwota wolna od podatku, by mniejsze jednostki nie były objęte podatkiem. Jest to oczywiście ukłon w stronę mniejszych podmiotów, to co jednak jest ważne, to deklaracja, że pomimo zmian ustawa ma przynieść te same wpływy budżetowe co zakładano. Wniosek jest jeden, skoro mniej podmiotów ma się zrzucić na tę samą kwotę, to muszą one zapłacić więcej. Pomysł, że podatek nie zostanie przerzucony na klienta jest bardzo odważny. Alternatywą jest takie napisanie ustawy, że wpływy z niej będą niższe, ale w obliczu problemów z domknięciem budżetu jest to wątpliwe.

Wczoraj poznaliśmy wyniki produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. W skali roku spadek wynosi już 1,7%. O tym, że na Wyspach dzieje się ostatnio gorzej gospodarczo można się przekonać obserwując chociażby kurs tamtejszej waluty. Jeszcze nie tak dawno oglądaliśmy funta po 6 zł. Od tego czasu złoty osłabił się do głównych walut, co nie przeszkodziło funtowi spaść względem złotego. Po tych danych funt jeszcze mocniej traci i obecnie znajduje się już wyraźnie poniżej granicy 5,70 zł.

Poznajemy kolejnych kandydatów partii rządzącej do Rady Polityki Pieniężnej. Jest to jedno z ważniejszych gremiów dla rynków walutowych, zatem nominacje te budzą słuszne zainteresowanie. Obecnie pojawiła się kandydatura Jerzego Żyżyńskiego, profesora nauk ekonomicznych obecnego posła PiS. Wcześniej na to miejsce zgłaszany był Henryk Wnorowski, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku, ale posłowie wycofali poparcie dla tej kandydatury.

Czwartek obył się bez spadków na giełdzie w Japonii, gdyż mamy tam Święto Założenia Państwa. Jutrzejszy dzień pokaże jak zakończy się ten fatalny dla tamtejszej giełdy tydzień.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 11.11.2015 do 11.02.2016

160211.eur

Kurs EUR/PLN powraca do wzrostów. Dla ruchu w górę oporem jest obecnie poziom 4,5100 zł, gdzie kurs dotarł po obniżce ratingu. W przypadku spadków wsparcie stanowić będą ostatnie minima lokalne na 4,3850.

CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 11.11.2015 do 11.02.2016

160211.chf

Kurs CHF/PLN również wybił się z trendu bocznego w górę. Najbliższym oporem są okolice 4,1150, gdzie znajdują się obecne maksima. W przypadku osłabienia kursu wsparciem po przebiciu linii łącząca minima lokalne jest ważne minimum lokalne na poziomie 3,9300.

USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 11.11.2015 do 11.02.2016

160211.usd

Kursowi USD/PLN równie udało się wybić z trendu bocznego. Nowym oporem są maksima na 4,1350. Dla ewentualnego ruchu w dół najbliższym wsparciem jest ważne trzymiesięczne minimum lokalne na 3,8600.

GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 11.11.2015 do 11.02.2016

160211.gbp

Kurs GBP/PLN od połowy października porusza się w silnym trendzie wzrostowym po czym zawrócił i przeszedł w trend spadkowy. Najbliższym oporem dla ruchu w górę są ostanie maksima na poziomie 5,9100. W przypadku kontynuacji spadków ważnym wsparciem jest minimum obecnego ruchu, czyli poziom 5,6600.

Maciej Przygórzewski
Główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 

Udostępnij artykuł: