Ropa już po 45 dolarów

Komentarze ekspertów

Dobre dane z gospodarki USA. Zapasy ropy znacznie poniżej oczekiwań inwestorów. Rośnie strach przed Brexitem. W maju poznamy decyzję Moodys w sprawie ratingu Polski.

Dobre dane z gospodarki USA. Zapasy ropy znacznie poniżej oczekiwań inwestorów. Rośnie strach przed Brexitem. W maju poznamy decyzję Moodys w sprawie ratingu Polski.

Wczoraj poznaliśmy dane z brytyjskiego rynku pracy. Bezrobocie, zgodnie z oczekiwaniami, nie zmieniło się i w dalszym ciągu wynosi 5,1%. Informacja ta, za wyjątkiem krótkiego zawirowania na rynkach, przeszła właściwie bez echa. O tej samej porze poznaliśmy dane ze Słowacji. Bezrobocie u naszych południowych sąsiadów zgodnie z oczekiwaniami spadło. Wynik był nawet o 0,1% lepszy niż sądzili analitycy dzięki czemu Słowacja pożegnała się z dwucyfrową stopą bezrobocia. Wynosi ono obecnie 9,9%, aczkolwiek biorąc pod uwagę czynniki sezonowe jest miejsce na dalsze spadki.

Dane z USA na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym okazały się lepsze od optymistycznych oczekiwań. Liczba zawartych transakcji sprzedaży domu wyniosła 5,33 mln w marcu wobec 5,07 mln w lutym. O 16:30 nadeszły dane z amerykańskich zapasów ropy naftowej. Mniejsze rezerwy pokazują, ze nadwyżka na rynku nie jest wcale tak duża jak sądzono. W rezultacie ropa typu Brent przebiła poziom 45 dolarów i osiągnęła najwyższy poziom od przełomu listopada i grudnia 2015. Z kolei notowana w USA również zbliżyła się do poziomu 45 dolarów, uzyskując najwyższy poziom początku listopada 2015.

Kolejne ankiety pokazują kto najwięcej straci na Brexicie. Jak nie trudno się domyślić są to osoby pracujące w londyńskim City. Jest to centrum finansowe odpowiedzialne za mniej więcej 40% światowych transakcji walutowych. Są oczywiście w Europie i na świecie ośrodki mogące przejąć tę rolę, ale z pewnością nie odbędzie się to bez emocji. Do referendum zostały już tylko dwa miesiąca, a żadna strona nie uzyskuje wyraźnej przewagi. W przypadku referendum o oddzieleniu się Szkocji, które również w sondażach było bardzo wyrównane, przed głosowaniem zawiązała się koalicja przeciwna separacji. Jest bardzo prawdopodobne, że po przeliczeniu potencjalnych kosztów firmy z City położą pokaźne kwoty na kampanię referendalną, by przechylić szale na rzecz pozostania w strukturach unijnych.

Na rynki wraca temat obniżki ratingu Polski przez agencje ratingową Moody’s. Komunikat ma być ogłoszony w piątek 13 maja. Jest to bardzo zły termin na publikacje tego typu danych, gdyż kolejnym dniem pracującym będzie dopiero poniedziałek i nie będzie dość czasu na rynku, by rozładować ewentualne napięcia.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

  • 10:30 - Wielka Brytania - sprzedaż detaliczna,
  • 13:45 - Strefa euro - decyzja EBC w sprawie stóp procentowych,
  • 14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Udostępnij artykuł: