Ropa przebiła 30 dolarów

Komentarze ekspertów

Granica 30 dolarów za baryłkę wydawała się dla ropy nieprzekraczalna, ale jak widać na rynkach nic nie jest pewne. Dobra recenzja polskiej gospodarki w wykonaniu MFW. Giełda w Chinach po sporych emocjach idzie w górę. Dzisiaj decyzja RPP w sprawie stóp procentowych.

Granica 30 dolarów za baryłkę wydawała się dla ropy nieprzekraczalna, ale jak widać na rynkach nic nie jest pewne. Dobra recenzja polskiej gospodarki w wykonaniu MFW. Giełda w Chinach po sporych emocjach idzie w górę. Dzisiaj decyzja RPP w sprawie stóp procentowych.

Dzisiaj wynik chińskiej giełdy uspokaja rynki niemal 2-procentowym wzrostem głównego indeksu. Po drodze było co prawda gorąco, gdy to indeks był już tylko 0,5% powyżej minimów z sierpnia, kiedy to miał miejsce dołek w wakacyjnym krachu na giełdzie. W ramach przepisów mających chronić giełdę przed spadkami pojawił się przepis ułatwiający inwestorom dochodzenie swoich roszczeń od banków inwestycyjnych, jeżeli podczas debitu spółki udzielały one nieprawdziwych informacji o niej.

Pomimo lepszej sytuacji na giełdach w Chinach spadki na ropie trwają. Ropa Brent w dostawie na luty spadła na giełdzie w Londynie poniżej 30 dolarów. To najniższy poziom nominalny od 12 lat. Podobnie wygląda sytuacja z ropą WTI. Co wpływa obecnie na ceny ropy? Po pierwsze wczorajsze dane pokazały, że zapasy ropy w USA nie rosną jednak tak szybko jak się spodziewaliśmy. Z drugiej strony docierają informacje, że Iran przymierza się do zwiększenia eksportu surowca. Okazją do tego jest zapowiedziane zniesienie sankcji ekonomicznych. Biorąc pod uwagę, że już teraz produkcja przekracza konsumpcję, można spodziewać się dalszej presji na spadek cen w krótkim okresie. W długim okresie, w miejscach gdzie wydobycie ropy jest drogie, powinna spadać produkcja i ceny powinny się stabilizować. Wszyscy analitycy mówią o stabilizacji cen, a ceny ciągle spadają, przesuwając perspektywę gdzie ukształtuje się dołek w tym ruchu.

Dobre wieści nadeszły z MFW. Odbył się przegląd sytuacji polskiej gospodarki w ramach elastycznej linii kredytowej, która przyznana jest Polsce. Analitycy funduszu potwierdzili solidne fundamenty naszej ekonomii. Ponadto na wniosek Ministerstwa Finansów zmniejszyliśmy wysokość dostępnych pożyczek. Ponieważ za gotowość do pożyczenia rodaków płacimy, zredukowanie potencjalnych pożyczek oznacza oszczędności dla budżetu. Kwota 42 milionów złotych to nie ten rząd wielkości co podatek bankowy, ale to krok w dobrym kierunku dla budżetu. Dodatkowym potwierdzeniem siły polskiej gospodarki jest podniesienie prognozy wzrostu gospodarczego na 2016 rok z 3,6% na 3,7%.

Dzisiaj poznamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Ponieważ zanosi się na wymianę większości członków tego gremium w tym kwartale wątpliwe jest by stary skład czynił na odejściu jakieś decyzje. Gdyby sytuacja tego wymagała decyzja oczywiście by zapadła, ale obecnie ciężko mówić o takim zjawisku, co potwierdzają właściwie wszyscy analitycy.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na:

  • 13:00 - Wielka Brytania - decyzja w sprawie stóp procentowych,
  • 14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

EUR/PLN

Kurs EUR/PLN powraca do wzrostów. Dla ruchu w górę nowym oporem jest poziom 4,3650, gdzie znajduje się zarówno maksimum poprzedniego jak i tego ruchu. W przypadku spadków wsparcie stanowić będzie linia łącząca minima lokalne przebiegająca obecnie na 4,2300. Jest to również poziom, na którym kurs już trzykrotnie odbił się w górę w ciągu ostatniego kwartału.

CHF/PLN

Kurs CHF/PLN przeszedł z trendu wzrostowego w boczny. Gdyby doszło do powrotu do wzrostów istotnym poziomem są wciąż okolice 4,0400, gdzie znajdują się obecne maksima. W przypadku osłabienia kursu wsparciem są testowane obecnie okolice 3,9000-3,9100, na których to kurs wielokrotnie odbijał w górę.

USD/PLN

Kurs USD/PLN powrócił do trendu bocznego. Nowym oporem są maksima na 4,0450. Dla ewentualnego ruchu w dół najbliższym wsparciem minima lokalne na 3,8600, gdzie kurs odbijał się pod koniec grudnia.

GBP/PLN

Kurs GBP/PLN od połowy października porusza się w silnym trendzie wzrostowym po czym zawrócił i przeszedł w trend spadkowy. Najbliższym oporem dla ruchu w górę jest krótkookresowa linia spadkowa na poziomie 5,8700. W przypadku kontynuacji spadków ważnym wsparciem jest dopiero minimum stanowiące punkt wyjścia do obecnego ruchu wzrostowego, czyli poziom 5,6600.

Maciej Przygórzewski,
główny analityk,
Internetowykantor.pl, Walutomat.pl

Udostępnij artykuł: