Rosną wydatki amerykańskich gospodarstw domowych

Komentarze ekspertów

Zrewidowanie amerykańskiego PKB z poziomu 2.6% k/k do 2.2% k/k w IV kwartale w niewielkim stopniu wpłynęło na przebieg piątkowej sesji - większość analityków spodziewała się spadku tego wskaźnika do 2.1% k/k.

Lepsze od prognozowanych okazały się także informacje na temat – odpowiadających za 70% tamtejszego PKB – wydatków gospodarstw domowych, których dynamika wzrosła w ostatnim kwartale 2014 roku do najwyższego poziomu od 2010 roku, sięgając 4.2%. Mimo to, ubiegły tydzień zakończył się lekkimi spadkami na Wall Street – na zamknięciu indeks Nasdaq Composite zniżkował o 0.49%, natomiast Dow Jones Industrial o 0.45%.

150302.wakeup.550x

Dzisiejsza sesja zostanie zdominowana przez publikację przemysłowych indeksów PMI dla największych światowych gospodarek. Uwagę inwestorów na Starym Kontynencie przyciągną również informacje na temat inflacji HIPC oraz stopy bezrobocia w strefie euro. Popołudniu, zza Oceanu napłyną natomiast wiadomości o dynamice dochodów (prognoza 0.4% m/m) oraz wydatków  (prognoza -0.1% m/m) Amerykanów.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: