Rośnie liczba danych w systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, a Polacy uczą się skutecznej ochrony swoich danych

Edukacja / Polecamy / Raporty

W II kwartale 2021 r. zablokowano ponad 1,9 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 76 mln złotych. Blokowanie przypadków wykorzystywania cudzej tożsamości z wykorzystaniem dowodów osobistych, paszportów i praw jazdy jest możliwe dzięki bardzo szybkiemu systemowi zastrzegania kradzionych i zgubionych dokumentów w bankach – w ostatnich trzech miesiącach Polacy zgłosili tam aż 37,2 tys. dokumentów tożsamości.

Źródło: ZBP

W II kwartale 2021 r. zablokowano ponad 1,9 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 76 mln złotych. Blokowanie przypadków wykorzystywania cudzej tożsamości z wykorzystaniem dowodów osobistych, paszportów i praw jazdy jest możliwe dzięki bardzo szybkiemu systemowi zastrzegania kradzionych i zgubionych dokumentów w bankach – w ostatnich trzech miesiącach Polacy zgłosili tam aż 37,2 tys. dokumentów tożsamości.

W ostatnim kwartale do bazy Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE dodano 37.190 danych – to o 16% więcej niż rok temu a analogicznym okresie. Statystycznie do bazy trafiało 409 dokumentów dziennie.

Obecnie w bazie międzybankowego Systemu DZ jest ponad 2,1 miliona takich dokumentów.

Źródło: ZBP

– W ubiegłym roku o tej porze trwał pierwszy okres pandemii Covid-19. Znacząco zmniejszył się ruch na ulicach, a w środkach komunikacji publicznej i na chodnikach trudno było o tłumy, w których kieszonkowcy czują się najlepiej. Obecne wzrosty pokazują, że na nasze ulice powoli wraca normalność – tym samym apelujemy o ostrożność.

A w sytuacji, gdy jednak utracimy nasze dokumenty prosimy o możliwie jak najszybsze ich zastrzeżenie w banku. Powinni to robić nie tylko Ci, którzy mają już konta bankowe, ale także te osoby, które nigdy wcześniej z usług bankowych nie korzystali, oni również mogą i powinni korzystać z Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

Źródło: ZBP

– Regularny wzrost liczby zastrzeganych dokumentów, który – jak pokazują dane – wprost przekłada się na bardzo wysoki poziom wykrywania prób kradzieży i w dalszej perspektywie na spadek przestępczości to efekt wieloletniej pracy banków w zakresie edukacji ekonomicznej.

Cieszymy się, że w tych działaniach ściśle współpracujemy z firmami infrastrukturalnymi sektora, a także z szeroko pojętym środowiskiem naukowym oraz z samorządami. Pracujemy nad rozpowszechnianiem wiedzy m.in. w zakresie ochrony tożsamości, cyberbezpieczeństwa, bankowości internetowej oraz płatności bezgotówkowych – dodał Waldemar Zbytek, Wiceprezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji oraz Prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości.

Łączna kwota 1.914 prób wyłudzeń kredytów w II kwartale 2021 r. wyniosła 76,3 mln zł. Odnotowano 2 próby przekraczające kwotę 1 miliona zł, z czego ta największa dotyczyła 6 mln złotych (woj. warmińsko-mazurskie).

Związek Banków Polskich – wspólnie z Policją i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji – rekomendują, aby zawsze w sytuacji utraty dokumentów tożsamości jak najszybciej zastrzec je w banku – także, gdy dokumenty utraci osoba, która nie korzysta i nigdy nie korzystała z usług bankowych.

Krótka instrukcja, co trzeba zrobić:

1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).

2. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.

3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. W Polce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy:

System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828:

Wiele banków ‒ Jeden uniwersalny numer. System działa na całym świecie, w systemie 24/7.

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy ‒ nie tylko klienci banków.

To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy.

W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

Raport o dokumentach infoDOK: tutaj

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK znajduje się zawsze na stronie: www.DokumentyZastrzezone.pl

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: