Rośnie sprzedaż domów w USA

Komentarze ekspertów

Wczorajsza sesja została zdominowana przez publikację indeksów PMI. Przed południem pozytywnym zaskoczeniem okazały się informacje płynące ze strefy euro.

Wczorajsza sesja została zdominowana przez publikację indeksów PMI. Przed południem pozytywnym zaskoczeniem okazały się informacje płynące ze strefy euro.

Wyższy od prognozowanego okazał się zarówno wskaźnik aktywności w przemyśle, osiągając w lipcu 50.1 pkt, jak i wskaźnik aktywności w usługach, wynoszący 49.6 pkt. Mimo iż wskaźniki PMI Eurostrefy nadal oscylują wokół kluczowych 50 pkt, wzrost ich wartości został przyjęty z dużym entuzjazmem.

Dla europejskich inwestorów jest to znak dający nadzieje na ożywienie gospodarcze w II połowie tego roku. Kilka godzin później istotne dane napłynęły również zza Oceanu. Indeks PMI w USA wyniósł w lipcu 53.2 pkt. Wzrosła także liczba sprzedanych domów na rynku pierwotnym - w ostatnim miesiącu było ich aż 497K. To jedne z najlepszych danych z amerykańskiej gospodarki od czasu ostatniego przemówienia Bena Bernanke. Ekonomiści zastanawiają się, czy zostaną użyte jako argument przemawiający za ograniczeniem skupu aktywów przez Fed. O ile wartość indeksu PMI w USA ma mniejsze znaczenie niż w Europie, to dobre dane z rynku nieruchomości mogą wyznaczyć nowy kurs polityki Bena Bernanke.

Czwartek zapowiada się nie mniej interesująco. Rano opublikowany zostanie niemiecki wskaźnik nastrojów biznesowych Ifo oraz dane dotyczące wysokości PKB w Wielkiej Brytanii. Jak co tydzień z USA napłyną informacje o aktualnej sytuacji na rynku pracy. Ponad to poznamy wartość tamtejszego zamówienia na dobra trwałego użytku.

dr Maciej Jędrzejak
Saxo Bank

Udostępnij artykuł: