Rośnie wskaźnik optymizmu przedsiębiorców. Firmy planują inwestycje

Gospodarka

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców wzrósł do 115,4 pkt w lutym w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej z 111,5 pkt przed miesiącem, wynika z ankiet przeprowadzonych wśród członków Pracodawców RP.

Wykres pokazujący wzrost
Fot. Pixabay.com

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców wzrósł do 115,4 pkt w lutym w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej z 111,5 pkt przed miesiącem, wynika z ankiet przeprowadzonych wśród członków Pracodawców RP.

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców wzrósł do 115,4 pkt w lutym - podali @PracodawcyRP

Polepszeniu uległa również prognoza sytuacji przyszłej w perspektywie najbliższych 6 miesięcy – wzrosła ona ze 121,2 pkt w poprzednim miesiącu do 124,6 pkt w lutym."Po 4-miesięcznym okresie spadków głównych wskaźników Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców, powróciły wzrosty. Poprawa oceny zmian klimatu koniunktury biznesowej dotyczy zarówno sytuacji bieżącej, jak i przyszłej. Wartości obu podstawowych składowych Indeksu osiągnęły najwyższy poziom od grudnia ubiegłego roku, notując zarazem najszybszy wzrost od września 2017 r. Zwiększył się również odsetek firm planujących nowe inwestycje oraz podnoszenie poziomu zatrudnienia" - czytamy w komunikacie Pracodawców RP.Głównym motorem wzrostu wskaźników są przedsiębiorstwa przemysłowe, podczas gdy nastawienie firm z sektora finansowego i transportowego pozostaje bardziej neutralne.

Coraz lepsze nastroje w firmach

"Kontynuacja wzrostów w kolejnych miesiącach będzie oznaczać odwrócenie utrzymującego się od IV kw. ubiegłego roku trendu pogarszania się ocen klimatu koniunktury gospodarczej wśród uczestniczących w badaniu podmiotów gospodarczych" - podano także w komunikacie.Indeks Optymizmu Przedsiębiorców to cykliczne badanie, w którym członkowie Pracodawców RP (ok. 19 tys. firm zatrudniających ok. 5 mln osób) oceniają co miesiąc obecny klimat do prowadzenia interesów oraz prognozują koniunkturę dla biznesu. Organizacja wzorowała się przy tym na niemieckim wskaźniku IFO. Gdy wynik Indeksu przyjmuje wartości poniżej 100 pkt, oznacza to pogarszanie się sytuacji biznesowej, a kiedy przekracza 100 pkt - sygnalizuje poprawę (równe 100 pkt świadczy o braku zmian).

Źródło: Pracodawcy RP


 
Udostępnij artykuł: