Rośnie zatrudnienie i zarobki, a z nimi wskaźnik dobrobytu polskiego społeczeństwa

Gospodarka

Fot. Pixabay.com

Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa w styczniu br. wzrósł o 0,6 pkt w stosunku do notowań sprzed miesiąca - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Był on efektem głównie wysokiej dynamiki średnich wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw.

 

Jesienią ub. roku około 66% pracujących zarabiało poniżej średniej. Decydujący więc dla oceny wpływu obecnego wzrostu wynagrodzeń na dobrobyt gospodarstw domowych i skali tego wpływu, jest rozkład podwyżek wśród poszczególnych grup pracowników. Jeśli dotyczyły one przede wszystkim pracowników lepiej uposażonych, zarabiających powyżej mediany, to pomimo wzrostu średniego wynagrodzenia, wpływ tego wzrostu na dobrobyt polskich gospodarstw domowych będzie niewielki – czytamy w raporcie BIEC.

Zatrudnienie od początku ubiegłego roku rośnie wysokim i stałym tempem przekraczającym 4% w skali roku, podano również. Roczna stopa wzrostu wynagrodzeń na koniec 2017 roku wyniosła ponad 7%, zaś realnie był to wzrost o ok. 5%.

Źródło: ISBnews

 

Udostępnij artykuł: