Rozczarowujące dane z USA oddalają podwyżki stóp procentowych

Komentarze ekspertów

Piątek na większości europejskich parkietów przyniósł uspokojenie po silnej czwartkowej wyprzedaży. Dzień rozpoczął się od wzrostów, i mimo że szybko do głosu doszła podaż, końcówka sesji należała do strony popytowej. Pomogły temu dane z USA, które wbrew oczekiwaniom, były mocno zaskakujące.

Najprawdopodobniej rynek odebrał, że niższe od prognoz odczyty praktycznie wykluczają jakąkolwiek dyskusję w sprawie podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w czerwcu. Kupujący wykorzystali to jako pretekst do mocniejszego ataku i tym samym wyciągnęli rynki na plusy. Jedną z najsilniejszych giełd na Starym Kontynencie był WIG 20, który zakończył notowania wzrostem o 0,82% przy obrotach na poziomie 561 mln zł. Niemiecki DAX dla porównania zyskał 0,18%, francuski CAC 40 stracił 0,42%, a brytyjski FTSE 100 zamknął handel powyżej poziomu zamknięcia z poprzedniego dnia, zyskując 0,14%.

Niewątpliwie, oczy wszystkich graczy skierowane były w piątek na dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. W kwietniu, w amerykańskim sektorze pozarolniczym przybyło tylko 160 tys. etatów, podczas gdy prognozy rynkowe były na poziomie 200 tys. Natomiast, w sektorze prywatnym przybyło 170 tys. (prognoza 190 tys). Stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie, czyli 5%, jednak obniżył się wskaźnik zatrudnienia określający, jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo – z 63% do 62,8%. Wśród publikacji makroekonomicznych znalazły się również dane z naszego rodzimego rynku. Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Było to zgodnie z oczekiwaniami rynku. Z komunikatu po decyzji można było zauważyć, że RPP pozytywnie ocenia sytuację w naszym kraju. Co najważniejsze, Rada nie widzi większego ryzyka płynącego z naszej gospodarki dla wzrostu gospodarczego.

Dziś, inwestorów mogą zainteresować dane na temat zamówień w niemieckim przemyśle oraz indeks Sentix dla strefy euro.

Sesja w USA:
Piątkowa sesja na giełdach w Stanach Zjednoczonych zakończyła się nieznacznymi wzrostami najważniejszych indeksów. Słabsze niż oczekiwano dane z amerykańskiego rynku pracy nie popsuły nastrojów inwestorom. Na koniec dnia, Dow Jones Industrial Average zyskał 0,45%, S&P 500 wzrósł o 0,32%, natomiast Nasdaq Composite o 0,40%.

Waluty:
Piątek dla EURUSD zakończył się bez zmian na poziomie 1,1405.
Kurs EURGBP wzrósł o 0,38% i osiągnął poziom 0,7903, natomiast EURJPY stracił 0,12% do poziomu 122,18.

 

Polska waluta dziś rano wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4223 PLN za euro, 3,8826 PLN za dolara amerykańskiego, 4,0023 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,5867 PLN za funta szterlinga.

Surowce:
Złoto zakończyło notowania wzrostem o 1,69% do poziomu 1292,9 USD za uncję. Srebro zyskało natomiast  1,15% i osiągnęło poziom 17,527USD za uncję. Ropa naftowa, odmiana WTI zakończyła dzień na poziomie 44,66 USD za baryłkę, zyskując tym samym 0,77%. Natomiast odmiana Brent zyskała  0,80% i była notowana po 45,37 USD za baryłkę.

Konrad Mikołajko
Head of Support
Patron FX

Udostępnij artykuł: