Rozpędza się rynek inwestycyjny w regionie EMEA, megatransakcje biurowe powyżej 1 mld euro

Nieruchomości / Raporty / Rynek

Drugi kwartał 2021 r. upłynął pod znakiem powrotu megatransakcji biurowych. Obiekty magazynowe nadal cieszą się dużym zainteresowaniem w całym regionie. Niedobory podaży nieruchomości inwestycyjnych ograniczają aktywność inwestycyjną na niektórych rynkach, np. we Francji. Europa Południowa odnotowuje wzrost zainteresowania sektorem hotelarskim, czytamy w komunikacie Colliers.

biurowce w nocy, pokoje biurowe
Fot. stock.adobe. com / belyaaa

Drugi kwartał 2021 r. upłynął pod znakiem powrotu megatransakcji biurowych. Obiekty magazynowe nadal cieszą się dużym zainteresowaniem w całym regionie. Niedobory podaży nieruchomości inwestycyjnych ograniczają aktywność inwestycyjną na niektórych rynkach, np. we Francji. Europa Południowa odnotowuje wzrost zainteresowania sektorem hotelarskim, czytamy w komunikacie Colliers.

Jak wynika z najnowszego raportu pt. EMEA Market Snapshot – Capital Markets | Q2 2021, w II kwartale odnotowano wzrost zainteresowania nieruchomościami w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. To efekt rosnącego zaufania inwestorów do perspektyw ożywienia gospodarczego w regionie EMEA.   

Zaszczepienie dużego odsetka osób z grup wysokiego ryzyka w Europie pozwoliło na złagodzenie obostrzeń, co zachęciło inwestorów do powrotu

W centrum uwagi znajdowały się obiekty biurowe, gdyż inwestorzy zakładali powrót do tradycyjnego modelu pracy w związku ze zniesieniem obostrzeń związanych z COVID. Po trzymiesięcznej przerwie spowodowanej ograniczeniami w przemieszczaniu się w wielu krajach europejskich w II kw. nastąpił powrót „megatransakcji” biurowych o wartości ponad 500 mln euro m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

‒ Wiele transakcji w I kwartale było opóźnionych z powodu lockdownów. Zaszczepienie dużego odsetka osób z grup wysokiego ryzyka w Europie pozwoliło na złagodzenie obostrzeń, co zachęciło inwestorów do powrotu. W realizacji jest wiele transakcji w fazie due diligence, które prawdopodobnie zostaną sfinalizowane w drugiej połowie roku — mówi Richard Divall, Dyrektor Colliers ds. rynków kapitałowych.

Inwestorzy zaczynają przygotowywać się na boom turystyczny po pandemii, licząc na wzrost popytu po całkowitym zniesieniu restrykcji związanych z COVID

Biura nie były jedynym segmentem, który w II kwartale odnotował wzmożone zainteresowanie. Mimo że sektor turystyczny pozostaje relatywnie słaby, zainteresowanie inwestorów hotelami, mocno dotkniętymi przez pandemię, wyraźnie wzrasta w popularnych lokalizacjach, takich jak Włochy i Hiszpania. Oznaki ożywienia widać także w sektorze handlowym.

‒ Inwestorzy zaczynają przygotowywać się na boom turystyczny po pandemii, licząc na wzrost popytu po całkowitym zniesieniu restrykcji związanych z COVID. Najlepiej poradzą sobie hotele w najatrakcyjniejszych lokalizacjach — mówi Damian Harrington, Dyrektor Działu Badań Rynków Kapitałowych Colliers oraz Dyrektor Działu Badań w regionie EMEA.

Równie wysokie pozostaje zainteresowanie sektorem najmu instytucjonalnego, zwłaszcza w Polsce i Irlandii, mimo że niektóre europejskie miasta i kraje zaostrzają przepisy na korzyść właścicieli zamieszkujących lokale mieszkalne i najemców.

Badanie Colliers wykazało również, że w ostatnim kwartale przybyło transakcji w sektorze magazynowym. Inwestorzy oczekują bowiem, że popyt na dostawy internetowe, który powstał w wyniku zamknięcia sklepów, będzie się utrzymywać.

Czytaj także: CEE: coraz więcej inwestycji budowanych pod wynajem, szczególnie w Czechach i w Polsce

Wielkie pieniądze wracają do Wielkiej Brytanii

II kwartał w Wielkiej Brytanii upłynął pod znakiem ożywania inwestycji w nieruchomości. Wzmożoną aktywność inwestorów odnotowano w czerwcu – wartość inwestycji w tym miesiącu wyniosła ponad 4 mld funtów (4,6 mld euro), podczas gdy w całym II kw. 2020 roku było to 5 mld funtów.

11 mld funtów zainwestowanych w II kwartale było nadal o 20% poniżej średniej kwartalnej z ostatnich 5 lat

Cztery największe transakcje dotyczyły biur, na czele z zakupem portfela Arlington przez Brookfield Asset Management za 714 mln funtów. Pomimo ożywienia, 11 mld funtów zainwestowanych w II kwartale było nadal o 20% poniżej średniej kwartalnej z ostatnich 5 lat, co ilustruje wpływ, jaki COVID-19 wywarł na aktywność inwestycyjną.

Megatransakcje w Niemczech

Wartość inwestycji w II kwartale w Niemczech była wyższa niż w latach boomu przed pandemią. Całkowity wolumen inwestycji wyniósł 14,3 mld euro, na co złożyło się wiele megatransakcji o wartości powyżej 500 mln euro, z czego dwie przekroczyły 1 mld euro.

W ostatnim kwartale do Niemiec powrócili również inwestorzy zagraniczni, a także szukający okazji inwestorzy o większej skłonności do ryzyka, których odstraszyła pandemia.

Francja w tyle

Wolumen inwestycji we Francji w pierwszym półroczu 2021 r. wyniósł 8,1 mld euro, co oznacza spadek o 29% w porównaniu z pierwszym półroczem 2020 r. W II kw. 2021 r. zainwestowano tu 3,2 mld euro, o 35% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spadek ten był szczególnie widoczny w metropolii paryskiej (Greater Paris).

Wyniki te nie są odzwierciedleniem braku zainteresowania inwestorów, ale raczej niedoboru podaży nieruchomości inwestycyjnych, co sprawia, że wielu graczy bacznie obserwuje rynek w oczekiwaniu na okazję.

Czytaj także: Nowe możliwości na rynku nieruchomości? Projekt ustawy o REIT-ach jeszcze w tym roku w Sejmie

Mocny udział PRS-ów w Polsce

W II kwartale w Polsce sfinalizowano transakcje o wartości około 1 mld euro, co stanowi spadek o około 30% w porównaniu z I kwartałem 2021 roku.

44% wolumenu stanowiły transakcje w sektorze PRS. Największe z nich to zakup 2496 mieszkań w największych miastach Polski przez Cornerstone Partners i Crestyl Group oraz firmę Heimstaden Bostad od spółki Budimex Nieruchomości oraz podpisanie umowy przez NREP z YIT na realizację 1071 mieszkań w Warszawie.

W II kwartale w Polsce sfinalizowano transakcje o wartości około 1 mld euro, co stanowi spadek o około 30% w porównaniu z I kwartałem 2021 roku

Dużą aktywność odnotowano także w sektorze magazynowym. Wśród największych transakcji można wymienić: nabycie portfolio 5 parków logistycznych o łącznej powierzchni 209 tys. mkw. przez REINO Kapitał w imieniu Grupy Grosvenora oraz zakup parku magazynowego na północy Polski przez BentallGreenOak.

W II kwartale swój debiut na polskim rynku inwestycyjnym miała węgierska firma Indotek, która zakupiła od spółki Immofinanz portfel czterech aktywów biurowych zlokalizowanych w Warszawie. Wartość tej transakcji to 72,5 mln euro.

Piotr Mirowski, Senior Partner, Dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego Colliers w Polsce.

‒ Oczekuje się, że tempo transakcji wzrośnie w nadchodzącym kwartale, kiedy zniesione zostaną ograniczenia w podróżowaniu.

Pierwsze efekty poluzowań już obserwujemy – inwestorzy, zwłaszcza z kontynentalnej Europy, przyjeżdżają obejrzeć nieruchomość, aktywnie uczestniczą w procesach i składają oferty nabycia z myślą o finalizacji transakcji jeszcze w 2021 roku.

Wyraźnie widać, że zainteresowanie regionem CEE utrzymuje się na wysokim poziomie. Spodziewamy się nawet wejść nowych graczy na rynek – mówi Piotr Mirowski, Senior Partner, Dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego Colliers w Polsce.

Do Hiszpanii i Włoch po hotele

W II kwartale nastąpił powrót inwestycji w sektorze hotelarskim, który w ubiegłym roku najbardziej ucierpiał w wyniku ograniczeń w podróżowaniu związanych z COVID.

W Wenecji, będącej magnesem dla turystów, doszło do jednej z największych transakcji ‒ ECE zakupiło malowniczy hotel Bonvecchiati za 100 mln euro.

W Hiszpanii najpopularniejszymi sektorami dla inwestorów były hotele i logistyka, które w ciągu zaledwie sześciu miesięcy poprawiły wyniki inwestycyjne osiągnięte w całym roku 2020.

Czytaj także: Rośnie rynek zielonych instrumentów na finansowanie proekologicznych nieruchomości

Udostępnij artykuł: