RPP może osłabić złotego

Komentarze ekspertów

Sentyment do złotego pozostaje dobry, co może sprzyjać jego dalszemu umocnieniu. Popsuć go może jednak Rada Polityki Pieniężnej (RPP) wyrażając zaniepokojenie zbyt silnym spadkiem kursu EUR/PLN.

Złoty rozpoczyna tydzień od lekkiego umocnienia do głównych walut. O godzinie 09:34 kurs EUR/PLN testował poziom 4,0150 zł, USD/PLN 3,7875 zł, a CHF/PLN 3,8570 zł. W dalszym ciągu utrzymuje się dobry sentyment do polskiej waluty, co teoretycznie będzie sprzyjać jej umocnieniu w kolejnych dniach. Warunkiem jest jednak to, że licznie publikowane w tym tygodniu krajowe dane, ale przede wszystkim komentarze członków RPP odnośnie kursu walutowego, tego sentymentu nie popsują.

Po poprzednim tygodniu posuchy w krajowym kalendarium, teraz wkraczamy w okres wzmożonej publikacji danych makroekonomicznych. Jeszcze dziś o godzinie 14:00 Narodowy Bank Polski (NBP) opublikuje lutowe dane nt. bilansu płatniczego. Szacuje się, że bilans na rachunku obrotów  bieżących będzie dodatni i wyniesie 46 mln EUR, po tym jak w styczniu było to 56 mln EUR. Im wyższa będzie nadwyżka, tym lepiej dla złotego. Aczkolwiek historycznie dane te nie mają raczej dużego wpływu na jego zachowanie.

We wtorek zostanie opublikowany marcowy raport o podaży pieniądza M3 w Polsce. Oczekuje się spadku jej rocznej dynamiki do poziomu 8,5% z 8,8% w lutym.

Środa i czwartek to już publikacja danych inflacyjnych. Najpierw poznamy raport nt. wskaźnika cen i towarów konsumpcyjnych (CPI) za miesiąc marzec. Prognozuje się, że deflacja w Polsce nieco ustąpi i wskaźnik ten wzrośnie w opisywanym okresie do -1,3% R/R z poziomu -1,6% R/R w lutym. Dzień później NBP poda natomiast miary inflacji bazowej. W tym inflację bazową netto. Szacuje się, że w marcu pozostanie ona na poziomie 0,4% R/R.

Cykl danych zakończy piątkowy raport o przeciętnym zatrudnieniu (prognoza: 1,1% R/R) i wynagrodzeniu (prognoza: 3,4% R/R) za miesiąc marzec.

W tym tygodniu zaplanowane jest też dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Jego wyniki inwestorzy poznają w środę 15 marca br. Wprawdzie po tym, jak Rada jednoznacznie zadeklarowała koniec cyklu obniżek stóp procentowych, posiedzenie traci nieco na atrakcyjności, jednak nie oznacza to, że nie może ono wzbudzić emocji. Owszem polityka monetarna na pewien czas stanie się nudna. Inwestorzy jednak z pewnością będą zainteresowani wszelkimi odniesieniami do kursu złotego. A oczekujemy, że na środowej konferencji prasowej po posiedzeniu RPP członkowie tego gremium mogą wyrazić zaniepokojenie zbyt silnym umocnieniem złotego w relacji do wspólnej waluty. To powinien być pierwszy krok zabezpieczający notowania EUR/PLN przed trwałym zejściem poniżej psychologicznej bariery 4 zł.

Marcin Kiepas
Admiral Markets AS
Oddział w Polsce

Udostępnij artykuł: