RPP: stopy procentowe bez zmian. Glapiński: większe prawdopodobieństwo obniżki niż podwyżki

Gospodarka

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%, podał bank centralny.

Pieniądze na tle wykresów
Fot. stock.adobe.com/suriyapong

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%, podał bank centralny.

#RPP utrzymała #StopyProcentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami analityków.

Stopa lombardowa wynosi więc nadal 2,5%, stopa depozytowa - 0,5%, a stopa redyskonta weksli - 1,75%, podano w komunikacie.

Większość ekonomistów spodziewa się, że RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian do końca 2022 r.

Czytaj także: RPP nie zareaguje na przejściowe przestrzelenie celu inflacyjnego >>>

Inflacja możliwa powyżej 3,5 proc.

Rada w komunikacie wskazała, że w najbliższych miesiącach inflacja może przejściowo przekroczyć górną granicę odchyleń od celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 pkt proc.).

"Bieżące prognozy wskazują, że w najbliższych miesiącach inflacja może przekroczyć górną granicę odchyleń od celu inflacyjnego. Do przejściowego wzrostu dynamiki cen przyczynią się czynniki o charakterze podażowym i regulacyjnym, a więc pozostające poza bezpośrednim wpływem krajowej polityki pieniężnej. Wraz z wygaśnięciem wpływu tych czynników oraz oczekiwanym osłabieniem tempa wzrostu PKB inflacja będzie się obniżać. W horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej dynamika cen będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego" - czytamy w komunikacie.

"Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - czytamy dalej.

Czytaj także: Co dalej ze stopami procentowymi? Członkowie RPP podzieleni: wnioski i o podwyżkę, i o obniżkę >>>

W ocenie Rady, perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, jednak dynamika PKB będzie prawdopodobnie nisza niż w poprzednich latach.

"Utrzymuje się niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą oraz jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą" - napisano także.

"Na podstawie wstępnego szacunku GUS, dotyczącego PKB w 2019 r., można szacować, że dynamika PKB w IV kwartale obniżyła się" - podano dalej.

Glapiński: przypuszczam, że do końca kadencji RPP stopy pozostaną bez zmian

Prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych do końca kadencji obecnej Rady Polityki Pieniężnej (RPP) będzie większe niż ich podwyższenia, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Adam Glapiński. Jednocześnie podtrzymał swoją opinię, według której stopy pozostaną w tym okresie na obecnych poziomach.

"Jeśli chodzi o moje osobiste zdanie, to potwierdzam swoje stanowisko: przypuszczam, że do końca mojej kadencji, a tym samym - i kadencji Rady stopy pozostaną na tym samym poziomie. A generalnie prawdopodobieństwo ich obniżenia w tym okresie będzie większe niż ich podwyższenia" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

Dodał, że spodziewa się, iż wzrost PKB będzie słaby na świecie. W Polsce fundamenty są zdrowe - według niego, w całym roku będzie to 3,5-3,6%.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: