RPP: wzrost PKB będzie nadal silny w 2018 roku, jeśli ruszą inwestycje firm

Gospodarka

Silny wzrost gospodarczy utrzyma się w Polsce w 2018 r., jeśli ruszą realne inwestycje w przedsiębiorstwa, czyli będą tworzone lepiej wydajne miejsca pracy - uważa Jerzy Żyżyński, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Fot. Pixabay.com

Silny wzrost gospodarczy utrzyma się w Polsce w 2018 r., jeśli ruszą realne inwestycje w przedsiębiorstwa, czyli będą tworzone lepiej wydajne miejsca pracy - uważa Jerzy Żyżyński, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Wzrost #PKB nadal będzie silny w 2018 roku, jeśli ruszą inwestycje firm - twierdzi Jerzy Żyżyński z #RPP

W wywiadzie dla portalu wPolityce.pl Żyżyński przyznał, ze dane dotyczące wzrostu PKB za III kwartał tego roku sytuują Polskę w czołówce krajów UE o najwyższym poziomie wzrostu.- Jednocześnie stymulowanie popytu wewnętrznego: 500+, podwyższenie wynagrodzeń itd. powoduje, że ten silnik gospodarczy lepiej pracuje. A główny silnik gospodarczy stanowi to, co przedsiębiorstwa płacą swoim pracownikom i co wraca do przedsiębiorstw jako wydatki gospodarstw domowych. Dziś wydatki się zwiększyły, jednocześnie trochę więcej się płaci, więc ten silnik gospodarczy zaczyna lepiej pracować - powiedział Żyżyński.

Praca w Polsce jest zbyt tania

Zapytany, czy to powoduje, że nasza gospodarka w przyszłym roku może rozwijać się również dobrze, odpowiedział: "Tak, ale pod warunkiem, że ruszą realne inwestycje w przedsiębiorstwa, czyli będą tworzone lepiej wydajne miejsca pracy".Według statystyk mamy najniższe koszty związane z zatrudnieniem w Europie jeśli chodzi o udział w Produkcie Krajowym Brutto, co wynika z różnych czynników, wskazał członek RPP.- Dominanta wynagrodzeń jest prawie na poziomie najniższej pracy. Tania praca powoduje, że przedsiębiorcom nie opłaca się inwestować w nowocześniejszą, bardziej wydajną technikę, bo mogą zatrudnić tanich pracowników. Gdyby ta płaca wzrosła, to zacznie się opłacać inwestować w innowacje podwyższające wydajność tej pracy, ale to jest proces, który wymaga lat. Jeżeli uda się go uruchomić i te inwestycje w tym kierunku zostaną zdynamizowane, to gospodarka bardziej ruszy do przodu - podsumował Żyżyński.

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: