Rusza pierwsza edycja programu „Polskie Nadzieje Olimpijskie”

Polecamy

Polski Komitet Olimpijski, Telewizja Polsat oraz firma Procter & Gamble wspierają młodych sportowców. Sport odgrywa niezwykle istotną rolę w rozwoju dzieci i młodzieży. Aktywność sportowa dziecka ma pozytywny wpływ zarówno na jego rozwój fizyczny, jak i psychiczny, uczy je funkcjonowania w grupie rówieśniczej oraz w społeczeństwie. U dzieci niepełnosprawnych sport z jednej strony pełni funkcję terapeutyczną, pomaga odzyskać wiarę we własne siły oraz przezwyciężyć ograniczenia fizyczne, z drugiej zaś strony umożliwia im integrację z rówieśnikami. 

Polski Komitet Olimpijski, Telewizja Polsat oraz firma Procter & Gamble wspierają młodych sportowców. Sport odgrywa niezwykle istotną rolę w rozwoju dzieci i młodzieży. Aktywność sportowa dziecka ma pozytywny wpływ zarówno na jego rozwój fizyczny, jak i psychiczny, uczy je funkcjonowania w grupie rówieśniczej oraz w społeczeństwie. U dzieci niepełnosprawnych sport z jednej strony pełni funkcję terapeutyczną, pomaga odzyskać wiarę we własne siły oraz przezwyciężyć ograniczenia fizyczne, z drugiej zaś strony umożliwia im integrację z rówieśnikami. 

Aby wysiłek zamienił się w sukces, niezbędna jest jednak pomoc wykwalifikowanych trenerów, odpowiedni sprzęt sportowy, możliwość uczestnictwa w zawodach, zgrupowaniach. Brak odpowiedniego zaplecza stanowi barierę w rozwijaniu przez dzieci i młodzież predyspozycji sportowych.

Program "Polskie Nadzieje Olimpijskie" to wspólna inicjatywa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Telewizji Polsat oraz firmy Procter & Gamble, będąca wyrazem ich zaangażowania w aktywizację sportową dzieci i młodzieży. Celem tej w zamierzeniu corocznej akcji jest udzielanie wsparcia dzieciom i młodzieży uprawiającym sporty olimpijskie, jak również wspieranie i rozpowszechnianie aktywności sportowej dzieci chorych i niepełnosprawnych.
131130.nadzieje.olimpijskie.01.500x333

"Wierzymy, że program pomoże stworzyć dzieciom i młodzieży warunki do optymalnego korzystania z zajęć sportowych, z myślą o osiąganiu w przyszłości mistrzowskich wyników." - podkreśla Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. "Dzisiejsi mali mistrzowie z czasem pojawią się na największych zawodach sportowych, w tym na Igrzyskach Olimpijskich. Pamiętamy, że bardzo często znakomici sportowcy wywodzą się z niewielkich klubów i boisk szkolnych. To z nich - poprzez system imprez lokalnych i regionalnych - trafiają do kadry narodowej, do reprezentacji kraju, na sportowe szczyty." - dodaje.

Program "Polskie Nadzieje Olimpijskie" wspiera finansowo organizacje i zrzeszenia sportowe, szkoły sportowe, organizacje pozarządowe oraz podmioty zajmujące się organizacją zajęć sportowych zarówno dla dzieci zdrowych, jaki i chorych lub niepełnosprawnych. Dyspozycja środków pieniężnych odbywa się poprzez Polską Fundację Olimpijską oraz Fundację Polsat.

solorz-zak.zygmunt.polsat.02.150x224"Telewizja Polsat może pomóc dotrzeć z ideą programu do milionów Polaków." - zauważa Zygmunt Solorz-Żak, Przewodniczący Rady Nadzorczej Telewizji Polsat. "Program bardzo dobrze wpisuje się w nasze dotychczasowe działania - promocji i rozpowszechniania polskiego sportu oraz wsparcia dzieci i młodzieży realizowanego przez Fundację Polsat. Dzieci i młodzież są przyszłością i naszym obowiązkiem jest dbanie o ich rozwój - również poprzez sport. Jestem przekonany, że będzie to bardzo udana inwestycja i przyniesie nam wszystkim wiele powodów do dumy i satysfakcji" - przyznaje.

Program finansowany jest z środków pozyskanych od sponsorów. Jego pierwsza edycja ma charakter pilotażowy, a wkład finansowy przekazany został przez firmę Procter & Gamble.

"Firma Procter & Gamble jest partnerem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W ramach współpracy dziękujemy mamom za trud włożony w wychowanie przyszłych mistrzów. Poprzez program Polskie Nadzieje Olimpijskie pragniemy stać się również partnerem pierwszych trenerów i razem z nimi tworzyć odpowiedniego zaplecze dla uprawiania sportu przez dzieci. Zdajemy sobie sprawę, jak ważny w rozwijaniu sportowych pasji jest dostęp do odpowiednich zajęć i sprzętu." - podkreśla Marek Kapuściński, Prezes Zarządu Procter & Gamble Polska.

Partnerem inicjatywy została agencja Grey Group (WPP). Przygotowała ona identyfikację wizualną oraz będzie tworzyć i wspierać dalszą komunikację programu.

"Stworzony przez nas logotyp programu swoją symboliką nawiązuje do olimpijskiej i oddaje to, co w całym przedsięwzięciu najważniejsze: radość, energię, współpracę, osiągnięcia. Jesteśmy dumni, że Grey Group bierze udział w tym prestiżowym przedsięwzięciu." - podsumowuje Monika Bierwagen, Vice President i Managing Director, Grey Group.

Do kolejnych edycji programu zapraszani będą również inni partnerzy i sponsorzy, którzy w aktywny sposób chcieliby wspierać rozwój sportowy dzieci i młodzieży, zarówno zdrowej, jak i chorej lub niepełnosprawnej.
131130.nadzieje.olimpijskie.02.500x333

Polski Komitet Olimpijski  
Telewizja Polsat
Procter & Gamble
GREY group

TEGOROCZNI ZDOBYWCY GRANTÓW W RAMACH PROGRAMU "POLSKIE NADZIEJE OLIMPIJSKIE"

Program "Polskie Nadzieje Olimpijskie" skierowany jest do organizacji i zrzeszeń sportowych, szkół mistrzostwa sportowego lub szkół o profilu sportowym, a także organizacji ukierunkowanych na wsparcie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Celem programu jest wsparcie projektów pomagających rozwijać predyspozycje sportowe dzieci i młodzieży. Granty otrzymują programy dotyczące sportu dzieci i młodzieży
w dyscyplinach olimpijskich oraz zajęcia sportowe dla dzieci chorych lub niepełnosprawnych o walorach rehabilitacyjnych i integracyjnych.

Zdobywcami tegorocznych grantów są:

Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem

Szkoła mogąca poszczycić się wychowaniem 70 olimpijczyków. Jej uczniowie oraz absolwenci zdobyli łącznie 6 medali na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, 18 medali Mistrzostw Świata Seniorów oraz 32 medale Mistrzostw Świata Juniorów.

Policyjny Klub Sportowy "Gwardia" Szczytno

Klub szkolący w chwili obecnej 220 zawodników w pięciu sekcjach sportowych. Zawodnicy wiodącej sekcji lekkiej atletyki zdobyli łącznie 45 medali imprez o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym oraz ustanowili 5 rekordów Polski.

Niepubliczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Płocku

Szkoła kształcąca młode talenty piłki ręcznej i kontynuująca tradycję Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gliwicach. Może się ona pochwalić wyszkoleniem wielu reprezentantek Polski w tej dyscyplinie.

Tarnowskie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych Start

Organizacja z ofertą zajęć sportowo-rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych w ramach trzech sekcji: pływackiej, lekkoatletycznej oraz podnoszenia ciężarów. Potencjał personalny zrzeszenia to doświadczeni trenerzy, będący jednocześnie rehabilitantami. Organizacja potrafi umiejętnie stosować w praktyce metody rehabilitacyjne oraz zasady treningu sportowego.

Nad wykorzystaniem grantów będą czuwać: Polska Fundacja Olimpijska i Fundacja Polsat.

131130.nadzieje.olimpijskie.03.500x333

Andrzej Kraśnicki - PKOL, Mirosław Błaszczyk - Polsat,Monika Bierwagen - Grey Group, Marek Kapuscinski - P&G

 

Dlaczego warto uprawiać sport? - znaczenie sportu w rozwoju dzieci i młodzieży

Opracowanie: dr Marek Graczyk
(Komisja Medyczna PKOl, Polskie Towarzystwo Psychologiczne, AWFiS Gdańsk)

Sport kształtuje dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny młodego człowieka. Ćwiczenia ruchowe rozwijają cechy fizyczne, poprawiają funkcjonowanie układu oddechowego oraz układu krążenia. Aktywność fizyczna dziecka ma pozytywny wpływ na jego sprawność umysłową, szybkość zapamiętywania oraz koncentrację - jest swoistą "odżywką dla mózgu". Sport pomaga w nauce, radzeniu sobie ze stresem, pozwala ukierunkować emocje. Pokazuje konkretne przyczyny sukcesów i porażek. Poprzez sport dzieci i młodzież rozwijają swoją osobowość, poszerzają wiedzę oraz poznają świat. Nie do przecenienia pozostaje także wpływ zajęć sportowych na budowanie kompetencji społecznych młodego człowieka.

Olimpijczycy nie pojawiają się znikąd - rola odpowiedniego zaplecza w rozwijaniu sportowych pasji

Opracowanie: Apoloniusz Tajner, szef Misji Olimpijskiej w Soczi

Wychowanie przyszłego mistrza to nie tylko kwestia zauważenia jego talentu. Sport wymaga mądrych programów i odpowiednich warunków. Sprzęt dobrej jakości,
wyszkolona kadra trenerska, możliwość udziału w zawodach sportowych i zgrupowaniach mają ogromny wpływ na dalsze losy małych sportowców. Pierwszy kontakt z aktywnością sportową jest decydujący, ponieważ już na samym początku rodzi się naturalna przyjemność z uprawiania sportu. Stąd tak ważne jest zapewnienie dzieciom i młodzieży odpowiedniego zaplecza dla rozwijania sportowych pasji.

Sportowa pasja szansą na start

Opracowanie: Rafał Tabęcki (trener w Integracyjnym Klubie Sportowym w Warszawie)

Zaangażowanie osób niepełnosprawnych w programy sportowe na całym świecie dynamicznie wzrasta, a sport stał się sposobem na poprawę ich jakości życia. Aktywność fizyczna pozwala dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej na efektywne wykorzystanie czasu wolnego. Sport dostarcza bodźców i przyjemności oraz pozwala zapomnieć o rutynie i ograniczeniach dnia codziennego. Co więcej, stwarza okazję do odkrycia własnych talentów oraz rozwijania zainteresowań. Uczestnicząc w zajęciach sportowych, dzieci chore i niepełnosprawne budują poczucie własnej wartości oraz nawiązują nowe przyjaźnie.

Udostępnij artykuł: