Rusza tarcza finansowa dla dużych firm, PFR uruchomił proces składania wniosków

Firma

Polski Fundusz Rozwoju uruchomił we wtorek proces składania wniosków w ramach programu pomocowego o wartości 25 mld zł dla dużych firm powyżej 249 pracowników - poinformował PFR w komunikacie. PFR wciąż czeka na oficjalną zgodę na instrument kapitałowy w ramach programu, ale zakończył z KE proces uzgodnień.

Paweł Borys
By Anna Mościcka - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53208155

Polski Fundusz Rozwoju uruchomił we wtorek proces składania wniosków w ramach programu pomocowego o wartości 25 mld zł dla dużych firm powyżej 249 pracowników - poinformował PFR w komunikacie. PFR wciąż czeka na oficjalną zgodę na instrument kapitałowy w ramach programu, ale zakończył z KE proces uzgodnień.

.@PawelBorys: @Grupa_PFR uruchomiła proces składania wniosków w ramach programu pomocowego o wartości 25 mld zł dla dużych firm powyżej 249 pracowników #TarczaFinansowaPFR

"Czekamy jeszcze na zgodę KE na instrument kapitałowy. Nawet dziś rano odbywaliśmy ostatnie rozmowy w tym zakresie. Program jest uzgodniony i spodziewamy się tej zgody w najbliższych dniach. Biorąc pod uwagę, że treść i warunki są KE uzgodnione i zatwierdzone przez polski rząd, możemy startować z programem "Tarczy finansowej" dla dużych przedsiębiorstw" - powiedział w trakcie wtorkowej wideokonferencji prezes PFR Paweł Borys.

Czytaj także: Komisja Europejska zatwierdziła tarczę finansową PFR dla dużych firm o wartości 7,5 mld złotych >>>

Instrumenty finansowe w ramach "Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm" obejmują:

- preferencyjnie oprocentowane pożyczki płynnościowe o łącznej wartości 10 mld zł, których celem jest zabezpieczenie płynności przedsiębiorstw. Udzielane są na okres do 4 lat do wartości 1 mld zł;

- pożyczki preferencyjne o łącznej wartości 7,5 mld zł, będące rekompensatą strat z tytułu restrykcji sanitarnych związanych z COVID19 z elementem wsparcia płynności. Udzielane są na okres do 4 lat do kwoty 750 mln zł, z możliwością umorzenia do 75 proc.;

- instrumenty kapitałowe, w tym obligacje zamienne i podwyższenie kapitału o łącznej wartości 7,5 mld zł, których zadaniem jest obniżenie zadłużenia do poziomów sprzed COVID-19 (rekapitalizacja). Udzielane do kwoty 1 mld zł w reżimie pomocy publicznej lub na zasadach rynkowych.

Zainteresowanie programem zgłosiło 600 dużych firm

Borys poinformował we wtorek, że do PFR wstępne zainteresowanie programem zgłosiło 600 dużych firm, zatrudniających ok. 1 mln osób.

Dodał, że proces rozpatrywania wszystkich wniosków potrwa kilka miesięcy, a na raz PFR jest w stanie opracowywać ok. 80 wniosków.

Z prezentacji PFR wynika, że proces od analizy wniosku do udzielania finansowania powinien trwać od 3 do 6 tygodni, w zależności od skomplikowania danej transakcji.

Kolejność rozpatrywania wniosków

Kolejność rozpatrywania wniosków będzie wynikać z rankingu, opartego o "przejrzyste" kryteria znaczenia przedsiębiorstwa dla zatrudnienia, podwykonawców, branży lub regionu z uwzględnieniem pilności wniosku pod kątem płynności przedsiębiorstwa.

Wszystkie decyzje inwestycyjne będą podejmowanie przez Komitet ds. Udzielania Finansowania Programowego PFR. Częściowo będzie się on składać z dyrektorów PFR, pod kierownictwem Andrzeja Kopyrskiego (dołączył do PFR w maju), a w połowie z niezależnych członków posiadających "wieloletnie profesjonalne doświadczenie".

Czytaj także: Co robią banki, aby szybko i skutecznie obsługiwać przedsiębiorców ubiegających się o wsparcie z tarczy finansowej?

Do poniedziałku włącznie PFR wypłacił do tej pory małym i średnim firmom 46,5 mld zł w ramach programów pomocowych w związku z epidemią koronawirusa. Z pomocy skorzystało 246.768 firm zatrudniających 2,4 mln osób.

Polski Fundusz Rozwoju realizuje program wsparcia krajowych przedsiębiorstw dotkniętych przez epidemię koronawirusa o wartości 100 mld zł, finansowany emisjami obligacji. Program składa się z 3 komponentów: do mikrofirm trafi 25 mld zł, do małych i średnich firm 50 mld zł, a do dużych przedsiębiorstw 25 mld zł. PFR zakłada, że ok. 60 proc. wsparcia będzie miało charakter bezzwrotny.

PFR wyemitował do tej pory papiery o łącznej wartości 62 mld zł.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: